Dzieci o osobach niepełnosprawnych

pionadmin, 19 październik, 2011 - 11:04
Joanna Pawłowska

Skąd dzieci czerpią wiedzę na temat osób niepełnosprawnych? Oczywiście kształtują ją rodzice szkoła i media. Osoby niepełnosprawne znajdują się w ok. ¼ polskich rodzin.

Jak postrzegają je dzieci? Co zrobić, aby odpowiednio ukształtować młodego człowieka? Czy obecność w rodzinie osoby niepełnosprawnej wpływa na postrzeganie i ocenę osób niepełnosprawnych przez dziecko?

Książka Anetty Soroki-Fedorczuk pomaga zrozumieć i przezwyciężyć bariery powstające w integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Publikacja zawiera opis badań autorki, liczne zestawienia i tabele, które zostały sporządzone na podstawie ankiet przeprowadzonych w środowisku dzieci, rodziców i nauczycieli, które w jasny sposób ilustrują omawiane zagadnienia.

Autorka zajęła się badaniem i opisem opinii dzieci w wieku 6 i 10 lat. Ich analiza w znacznym stopniu pomaga zrozumieć problemy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Jest to książka, z którą powinni się zapoznać dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz wychowawcy grup, nie tylko tych w których znajdują się osoby niepełnosprawne, aby pomóc odpowiednio ukształtować sposób postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo.

Problemy poruszane przez autorkę można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza z nich,. omawiana w początkowych rozdziałach, traktuje o teoretycznych aspektach problemu, zawiera jego opis oraz próbę wskazania czynników, które kształtują postrzeganie innych. Druga to opis badań i próba wskazania czynników wpływających na postrzeganie osób niepełnosprawnych, takich jak m.in.: wiek, płeć i środowisko.

Tytuł: Osoby niepełnosprawne w opiniach dzieci
Autor: Anetta Soroka-Fedorczuk
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza „IMPULS”

2 komentarze

I am certainly making the

Anonim, 10 luty, 2018 - 12:10
I am certainly making the most of your site. You unquestionably have some extraordinary understanding and incredible stories. Car Equity Loans Fort Lauderdale

We all know that this is

Anonim, 25 styczeń, 2018 - 17:29
We all know that this is really helpful to know how you can generate the cheat golf clash online.

Dodaj nowy komentarz