Osoba głęboko upośledzona a edukacja

pionadmin, 20 marzec, 2012 - 11:05
Anna Szemerluk

Od czasu, gdy w 1997 roku wprowadzono obowiązek kształcenia dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, specjaliści w dziedzinach psychologii i pedagogiki specjalnej zaczęli zastanawiać się jak opracować program zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i jak wprowadzić go w życie, by spełniał swoją funkcję?

Edukacja osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną jest tematem, który nie został jeszcze wyczerpany i coraz częściej sięga się po niego w kolejnych pozycjach badawczych.

Jedną z  takich pozycji jest najnowsza książka Sylwii Wrony „Osoba głęboko upośledzona umysłowo w systemie edukacji. Analiza porównawcza zajęć rewalidacyjno-wychowawczych”. Czytelnik może zapoznać się z prowadzonymi przez autorkę przez kilka lat badaniami dotyczącymi sposobu i jakości zajęć rewalidacyjno-wychowawczych prowadzonych w placówkach oświatowych i na terenie domów pomocy społecznej.

Możemy zapoznać się z interesującym i przejrzyście przedstawionym przeglądem metod, środków przebiegu takich zajęć, poznajemy poszczególny sylwetki dzieci i młodzieży, uczęszczających na takie zajęcia.

Pozycję polecam przede wszystkim osobom, zajmującym się na co dzień zagadnieniem edukacji osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. To idealna książka do pogłębienia wiedzy i porównania jej ze swoimi doświadczeniami w tej tematyce.

Autorka pisze w sposób przystępny, dzięki czemu może skorzystać z niej każdy- rodzic dziecka z głęboką niepełnosprawnością intelektualną nie posiadający wiedzy specjalistycznej, student pedagogiki specjalnej, czy nauczyciel prowadzący takie zajęcia, zainteresowany tym, jak wygląda to w innych szkołach czy domach pomocy społecznej.

Tytuł: Osoba głęboko upośledzona umysłowo w systemie edukacji. Analiza porównawcza zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Autor: Sylwia Wrona
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza „IMPULS”

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz