Zabawy ruchowe

pionadmin, 27 styczeń, 2011 - 11:13
Beata Jędruszek

Zabawy ruchowe dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.

Wykorzystując najprostsze przedmioty dostępne w najbliższym otoczeniu – ot, klamerki, koce, gazety – możemy zorganizować dzieciom świetną zabawę i równocześnie wspierać ich rozwój psychofizyczny i społeczny, niezależnie od tego, czy pracujemy – a raczej bawimy się – z dziećmi bardziej czy mniej sprawnymi. Nie wymaga to ani nakładów finansowych, ani potężnej wyobraźni – gotowe podpowiedzi ciekawych zajęć ruchowych dla wszystkich dzieci znajdujemy w książce prof. Karaskovej, a wykorzystanie konkretnych propozycji może zainspirować do własnych pomysłów na to, jak ćwiczyć, by ruch wpływał na rozwój wyłącznie pozytywnie i nie wiązał się ze stresem czy obawą.

Książka skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli klas/przedszkoli integracyjnych, podaje wiele przykładów ciekawych zabaw ruchowych, ale też pobudza wyobraźnię i zachęca do aktywnego udziału w zajęciach poprzez właściwe i świadome dobieranie dzieci w pary, wybór odpowiednich zabaw grupowych i bieżące reagowanie na to, jak dzieci się podczas nich czują.

Książka podzielona jest na dział zabaw z przyrządami, dział zabaw bez przyrządów (poznawanie się, interakcje, doskonalenie koordynacji, motoryki, uspokajanie się itp.) oraz dział zabaw dydaktycznych (pomagających m.in. w rozpoznawaniu barw czy utrwalaniu wiedzy zdobytej na innych przedmiotach).

Rodzice także znajdą tu inspirację – z jedynakiem można pobawić się w klamerkowe węże, z dwójką zorganizować wesołą przejażdżkę na deskorolkach po korytarzu, z trójką… to już zabawy grupowe i można wykorzystać wszystkie pomysły Autorki!

Tytuł: Zabawy ruchowe dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych
Autorka: Vlasta Karaskova
Wydawnictwo: GWP

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz