V Marsz Na Tak za nami

marcinl, 22 marzec, 2018 - 11:22
Martyna Sergiel

21 marca 2018r. odbył się piaty, jubileuszowy marsz organizowany przez poznańskie Stowarzyszenie Na Tak.

 

Zamiarem organizatorów jest zwrócenie uwagi na obecność wśród nas ludzi z wieloraką niepełnosprawnością, a w szczególności osób z dodatkowym 21 chromosomem. To nie przypadek, bowiem pierwszy dzień wiosny jest również uznawany za Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

 

W ten szczególny czas, aby okazać swoją solidarność uczestnicy wydarzenia założyli dwie kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki. Miał to być nie tylko gest solidarności, ale również akcent położony na różnorodność, której nie należy się obawiać.

 

W tym roku wydarzenie miało swój początek na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zebrał się spory tłum ludzi, którzy poprzez swą obecność chcieli pokazać, że też mają wiele do zaoferowania społeczeństwu.

 

Trasa marszu przebiegała ulicami Św. Marcina, Kościuszki i 27 grudnia, prowadząc wszystkich wprost na plac Wolności, gdzie odbyły się liczne gry i zabawy edukacyjne. Zgromadzeni na placu zaśpiewali wspólnie z wykonawcami na scenie przebój Michaela Jacksona „We are the world”, a także zatańczyli w rytm wesołej muzyki. Swoje pięć minut miał też zespół „Słoneczniki” tworzony przez dzieci ze Stowarzyszenia Na Tak.

 

W tegorocznej edycji wydarzenia nie mogło zabraknąć również wolontariuszy z poznańskiego Hospicjum Palium świętujących swój „Dzień Motyla”.

 

Młodzi ludzie, chcąc zwrócić uwagę na problem przemijania, rozdawali kolorowe motyle – znak rozpoznawczy Hospicjum Palium i „Motylego Wolontariatu”.

 

Reasumując: wydarzenie należało do bardzo udanych. Było głośno, kolorowo, różnorodnie i słonecznie a osoby z niepełnosprawnościami po raz kolejny pokazały, że nie tylko żyją wśród nas, mówią jednym głosem, ale przede wszystkim: są Na Tak!

 

Takie inicjatywy są ważne, po pierwsze dlatego, że pozwalają uwrażliwić innych na potrzeby wykluczonych, a po drugie pomagają spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy, bo jak mówi tekst piosenki dzisiaj odśpiewanej: „Ten świat, to my/ My dzieci jego/ To my czynimy ten świat lepszym/ Więc zacznijmy pomagać/ Właśnie Ty i ja”.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz