Książka, którą powinien przeczytać każdy

marcinl, 8 październik, 2013 - 14:03
Ewelina Węglewska

Lektura, od której trudno się oderwać i wobec której nie można pozostać obojętnym. Ponad 250 stron książki Macieja Pieprzycy „Chce się żyć” przeczytałam jednym tchem.

 

Powieść Pieprzycy to wzorowana na prawdziwych wydarzeniach, niepokorna opowieść o ogromnej woli życia osoby skazanej przez świat na milczenie z powodu porażenia mózgowego, na które cierpi główny bohater. Opowiada on czytelnikom swoją niezwykłą historię i pozwala poznać to dziwne doświadczenie zamknięcia we własnym ciele, całkowitego braku zrozumienia przez otoczenie i bezsilności, tak dobrze znanej wielu niepełnosprawnym.

 

Opowieść Mateusza nie ogranicza się jednak tylko do jego zmagań z chorobą. Mateusz jak każdy inny chłopiec, a później mężczyzna, przeżywa trudy dorastania, pierwszą miłość, tęsknotę i samotność.

 

Według lekarzy chłopiec miał wieść całkowicie bierny żywot. Nigdy nie miał mówić, chodzić i przede wszystkim rozumieć tego, co się wokół niego dzieje.

 

Było jednak zupełnie inaczej. Chłopiec prawidłowo rozwijał się intelektualnie, tylko jego ułomne ciało nie pozwalało mu na komunikację z otaczającym go światem. Przez lata Mateusz obserwował zmagania swoich rodziców zarówno z trudną sytuacją polityczną w Polsce końca ubiegłego wieku, jak i z ich własnym dramatem, jakim była choroba ukochanego syna.

 

Obserwował jak dorasta i zaczyna dorosłe życie jego rodzeństwo, wielokrotnie próbując zamanifestować swoje zdanie i przekazać światu wiadomość, że nie jestem rośliną. Udało mu się to dopiero wiele lat później, dzięki uporowi jednej z lekarek i wolontariuszki, które zauważy sygnały wysyłane przez Mateusza. Poznał wtedy możliwość komunikacji alternatywnej.

Na podstawie powieści „Chce się żyć” powstał film pod tym samym tytułem wyreżyserowany przez autora książki Macieja Pieprzycę. W roli Mateusza wystąpił Dawid Ogrodnik. Już w najbliższy piątek film wchodzi na ekrany kin w całej Polsce.

1593 komentarze

Dodaj nowy komentarz