To o Tobie mówi bajka

marcinl, 5 listopad, 2014 - 11:29
Weronika Miksza

Publikacja Maliny Prześlugi na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła książeczka. Kilkanaście stron, prosty tytuł, rudy łepek liska wychyla się na okładce. Pamiętajmy, że to dopiero początek. Niech nas nie zwiedzie pozornie prosty przekaz. By przekonać się, że ta historia ma drugie dno, wystarczy zacząć czytać.

 

Opowieść toczy się w Zwierzątkowym Przedszkolu. Przypomina przedszkole, jakie znamy, ale chodzą do niego różne zwierzęta. Autorka nadała im imiona, a nazwiskami są gatunki, z których pochodzą. Brzmi zgrabnie i wiarygodnie – wśród ludzi też można spotkać Michała Zająca, Kasię Rybkę czy Jarka Wróbla. Zwierzątka zachowują się… jak dzieci – skaczą, fruwają, ganiają się. Nie lubią leżakować, jak to przedszkolaki. Niektóre, jak Gosia Stonoga, muszą przychodzić wcześniej, aby założyć wszystkie swoje buty. Całość, do tej pory, czyta się jak bajkę.

 

A potem zaczynają się zajęcia i Pani Przepiórka przedstawia nowego kolegę – Jasia Lisa. Całe przedszkole zamiera. Jaś… jest inny. Ma jedno ucho mniejsze od drugiego, jedną łapę, drewniane kółka z tyłu. Mówi bardzo powoli. Od razu nasuwa się pytanie: dlaczego? Autorka z uśmiechem mówi, że to wszystko się wyjaśni. I tak właśnie jest.

 

Książeczka w przystępny sposób przybliża temat niepełnosprawności. Odwołanie się do zwierzęcych symboli to strzał w dziesiątkę i przypomnienie dobrych tradycji Ezopowych bajek. W „Jasiu Lisie” nie ma trudnych nazw chorób, których nie zrozumieliby młodsi odbiorcy. Temat niepełnosprawności potraktowano bez uprzedzeń; Jaś mówi wręcz o „supermocy”. Nie chodzi o poczucie bycia lepszym – według niego, każdy jakąś posiada. Tak przedstawiając sprawę, jego inność przestaje mieć znaczenie, a wszystkie zwierzątka – po serii przytyków i chichotów - chętnie słuchają tego, co mówi. Dużą rolę odgrywa przyjacielski kolega, Bartek Wilczek, który objaśnia mu przedszkolne życie. Każdy przeżył jakieś przytyki do swojej osoby. Każdy jest inny; nie tylko ten, kto jeździ na drewnianych kółkach. Ta bajka na swój sposób opowiada o każdym z nas. Malina Prześluga wykonała wspaniałą pracę, obok której nie sposób przejść obojętnie. Proste, niemal klasyczne ilustracje Agnieszki Trojanowskiej świetnie pasują do bajki. Pozwalają dzieciom wyobrazić sobie coś, co czasem bywa trudne, a dorosłym – przypomnieć sobie perspektywę dziecka.

 

Książeczka jest bezpłatna i ukazała się nakładem WIFOON-u i samorządu województwa wielkopolskiego. Nawet, jeśli nie udało Ci się spotkać z autorkami książeczki w Meskalinie - może uda Ci się jeszcze ją przeczytać? Chętni, którzy chcą ją otrzymać, znajdą jeszcze kilka sztuk w księgarni Bookowski w Zamku, w Centrum Bukowska (ul. Bukowska 27/29) od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00, gdzie jest jeszcze parę egzemplarzy. Można jeszcze szukać ich na Miejskich Regałach Książkowych na placu Wolności lub ulicy Fredry. Mają się pojawić w czwartek, 6. listopada około godziny 10-tej. Pamiętaj – to o Tobie mówi bajka!

 

Tekst wchodzi w skład cyklu tematycznego „Poznaj nasz świat”, w ramach realizacji projektu „Rzetelna informacja zamiast dyskryminacji”, finansowanego ze środków  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

1777 komentarzy

http://www.jordan11-concord.c

Anonim, 27 maj, 2019 - 05:11
http://www.jordan11-concord.com/ Jordan 11 Concord 2018 Cheap NFL Jerseys http://www.authenticnflcheapjerseys.us/

Lillard had enjoyed competing

Anonim, 27 maj, 2019 - 05:05
Lillard had enjoyed competing on the big stage against the Oklahoma City Thunder — especially fellow stars Russell Westbrook and Paul George. Travis Scott Jordan 1 http://www.travisscottjordan1.us.com/

Dodaj nowy komentarz