Ponad kres życia

marcinl, 20 sierpień, 2013 - 11:39
Joanna Kozłowska

Każdy z nas czasem zastanawia się nad tym, czym jest doświadczenie śmierci i co sądzić o niezwykłych opowiadaniach ludzi, którzy znaleźli się na jej pograniczu.

 

Eben Alexander jest amerykańskim profesorem neurochirurgii, autorem lub współautorem ponad stu pięćdziesięciu artykułów do recenzowanych periodyków medycznych, operował setki pacjentów cierpiących na poważne, groźne dla życia choroby mózgu, wdrażał najnowsze techniki operacyjne, wykonywał też pionierskie zabiegi z użyciem rezonansu magnetycznego.

 

W listopadzie 2008 roku, mając pięćdziesiąt cztery lata, uległ ostremu zakażeniu opon mózgowo-rdzeniowych, które wywołała bakteria Escherichia coli (pałeczka okrężnicy). U osób dorosłych choroba ta występuje bardzo rzadko (odnotowuje się mniej niż jeden przypadek na 10 milionów). Wśród pacjentów z szybko pogarszającą się czynnością układu nerwowego, którzy znajdą się na szpitalnym oddziale ratunkowym, zaledwie 10 procent ma szansę utrzymania się przy życiu, a wielu z nich pozostanie w stanie wegetatywnym.

 

Eben Alexander po kilkunastu godzinach od wystąpienia pierwszych objawów choroby zapadł w śpiączkę, część mózgu przestała działać (nastąpiła całkowita blokada kory mózgowej), oddech zaczęto wymuszać respiratorem,  a zespół specjalistów podjął walkę o życie.

 

Po siedmiu dniach pacjent wrócił do świata żywych, szybko odzyskał pełną sprawność fizyczną i intelektualną.

 

Z medycznego punktu widzenia powrót Ebena do zdrowia może być zaliczony do cudów, relacja zdarzeń lekarskich jest ciekawym tłem książki, natomiast najważniejsze jej przesłanie dotyczy opisu podróży do innego świata, której doświadczył pacjent w czasie śpiączki.

 

Autor doszedł do wniosku, że zgromadzona przezeń naukowa wiedza pozostaje w sprzeczności z doświadczeniem śpiączki.. Spisanie tych przeżyć, skonfrontowanie ich z najnowszymi odkryciami XX-wiecznej fizyki cząstek elementarnych (mechanika kwantowa), doprowadziło go do przekonania, że świadomość istnieje poza materią, a ludzką wiedzę dzieli od królestwa Boga gigantyczna otchłań.

 

Chcąc zachęcić do przeczytania tej niezwykłej książki posłużę się cytatem zaczerpniętym z jej końcowej części:

 

Wiem, że znajdą się ludzie, którzy zakwestionują moje świadectwo, i wielu takich, którzy z miejsca je odrzucą, gdyż nie wierzą w nic, czego nie da się „naukowo” udowodnić. Ich zdaniem, przeżyłem po prostu szalony, rozgorączkowany sen.

 

Ale ze względu na tych, którzy żyją tu, na ziemi, oraz tych, których spotkałem w innym wymiarze, uważam za swój obowiązek – jako naukowca, a więc poszukiwacza prawdy, i lekarza, który poświęcił życie niesieniu pomocy ludziom – powiedzieć możliwie największej liczbie ludzi, że to, co przeszedłem jest prawdziwe, realne i ważne.

 

Uzupełnienie książki stanowi załącznik, w którym przytoczono dziewięć hipotez neurologicznych przeanalizowanych przez autora wraz z gronem neurochirurgów i naukowców reprezentujących inne specjalności, chcąc wyjaśnić pochodzenie doznań z zaświatów. Żadna z nich nie dostarczyła tych wyjaśnień…

 

Alexander Eben: Dowód . Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2012.

1667 komentarzy

Dodaj nowy komentarz