Hej, Ludzie! Idą Święta!

marcinl, 23 grudzień, 2016 - 22:09
Joanna Kozłowska

Hej, ludzie, idą Święta, niech się otwierają serca! Zacznie się od nowa liczyć czas…

 

Niepowtarzalność w powtarzalności. Każde Święta Bożego Narodzenia, choć zawsze mówią o tym samym - nigdy nie są takie same.

 

Ile razy dane nam jest je przeżywać? Dwa, dziesięć, czterdzieści, a może sto?

 

Jak zapisują się w pamięci naszej i tych, którzy z nami zasiadają przy wigilijnej wieczerzy, świątecznym obiedzie, popołudniowej kawie z makowcem?

 

Czy miłą nutą brzmią kolędy i pastorałki?

 

Czy wciąż potrafi nas wzruszyć obraz bezbronnego dzieciątka narodzonego w grocie betlejemskiej, jego zatroskanej, pełnej niepokoju matki, odważnego i zdeterminowanego opiekuna?

 

W niezmienności tradycji i wiary kształtuje się nasza wielka wspólnota ducha. Nawet, gdy nie jest łatwo, gdy musimy zmagać się z chorobą, dolegliwościami podeszłego wieku, niedostatkami materialnymi, smutkiem z powodu odejścia naszych ukochanych… nawet wówczas, stać nas na refleksję o Bożym Narodzeniu.

 

Ono się zdarzyło naprawdę. Przyniosło wszystkim ludziom dobrej woli pokój, nadzieję i miłość. Nie poddawajmy się iluzorycznemu, kreowanemu i kłamliwemu obrazowi świąt, które są udane tylko wtedy, gdy pod choinką znajdzie się góra prezentów, gdy pojawią się najmodniejsze gadżety, najwykwintniejsze dania światowej kuchni, wymuskane makijaże.

 

Spróbujmy spełnić największą tęsknotę, chyba każdego z nas: bądźmy ludźmi przepełnionymi wzajemną życzliwością, pełnymi wewnętrznego pokoju i harmonii, wzbudźmy w sobie wyrozumiałość dla słabostek drugiego człowieka, bo przecież każdy z nas je ma. Porozmawiajmy, pośpiewajmy, pobądźmy razem, niech świąteczny czas zatrzyma bieg zegarów, zawiesi w próżni spory. Odwróćmy się od komercji i blichtru ku minimalizmowi. Na nic zda się bogato zastawiony stół, jeśli biesiadnicy nie będą mieli nic miłego do powiedzenia, a skarbem okaże się pierniczkowe serce, przy którym opowiemy o radości ze spotkania lub po prostu w ciepłej ciszy popatrzymy sobie w oczy.

 

Hej, ludzie idą Święta! Świeci Gwiazda uśmiechnięta, znowu jest prezentem cały świat!

 

Drogim Czytelnikom gorąco życzę dobrych, bardzo, bardzo dobrych Świąt!!!

 

fot: Joanna Kozłowska

 

fot: Joanna Kozłowska

 

fot: Joanna Kozłowska

 

fot: Joanna Kozłowska

 

fot: Joanna Kozłowska

 

fot: Joanna Kozłowska

1 komentarz

Dziękuje Pani Joanno za

Anonim, 28 kwiecień, 2017 - 14:34
Dziękuje Pani Joanno za życzenia - i wzajemnie!

Dodaj nowy komentarz