Rekord akcji „Kup Pan szczotkę!”

marcinl, 26 październik, 2017 - 08:58
Justyna Janiec - Palczewska

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła Akcję „Kup Pan szczotkę!”.

 

Od ponad tygodnia wolontariusze przepakowują zebrane szczotki i pasty do paczek, które następnie zostaną wysłane do Kamerunu, Ghany, Tanzanii i innych krajów Globalnego Południa, w których pracują polscy misjonarze.

 

To już trzecia edycja Akcji, ta okazała się być rekordowa. Gdyby nie fakt, że nowa siedziba Fundacji jest większa od poprzedniej, nie zdołano by pomieścić wszystkich darów. Cały czas trwa liczenie efektów Akcji. Nie wszystkie paczki przysyłane pocztą zostały już otwarte i przepakowane. Do tej pory doliczono się ponad 30 tysięcy past i 55 tysięcy szczoteczek do zębów o łącznej wadze  ponad pięciu ton. Przy okazji tej Akcji Fundacja dostała również trzy sprawne unity stomatologiczne, które pozwolą na założenie trzech gabinetów stomatologicznych; dwa powstaną w Tanzanii, a jeden na Papui Nowej Gwinei.

 

W miejscowości Abong-Mbang w Kamerunie od sześciu lat pod o czujnym okiem polskiej pielęgniarki Siostry Nazariuszy Żuczek działa polski gabinet stomatologiczny. W ramach projektu „Dentysta w Afryce” polscy stomatolodzy leczą tam zęby miejscowej ludności. Obecnie pracuje w nim wolontariuszka Fundacji Marcelina Gacek. Dentyści, jak sami żartobliwie podkreślają, w swoim zawodzie nie mają w Kamerunie żadnej konkurencji. W promieniu 200 km od ich gabinetu nie ma ani jednego stomatologa. Ich rolę spełniają tzw. „wyrywacze zębów” i szamani. Popularnymi metodami leczenia bólu zębów jest kładzenie rozżarzonego węgla lub polewanie bolącego zęba kwasem z akumulatora.

 

Aby zapobiec tym problemom, polscy misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach wprowadzili naukę szczotkowania zębów. W kameruńskich sklepikach można nabyć szczoteczki, ale niewielu ludzi wie, do czego one służą. Nawyków higienicznych najłatwiej nauczyć dzieci. Codziennie na przerwie dzieci wychodzą ze swoimi szczoteczkami ze szkół i szorują zęby. Kiedy przychodzi koniec roku szkolnego dostają swoje szczoteczki do domu.

 

W trakcie trwania Akcji zgłosili się misjonarze i lekarze fundacyjni pracujący na misjach. Wszyscy prosili o wysłanie szczoteczek dla ich podopiecznych.

 

Szczoteczki i pasty były zbierane w setkach miejsc w całej Polsce, w szkołach, przedszkolach, parafiach. Czytelnicy Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych też przyczynili się do wielkiego sukcesu Akcji.

 

 

 

 

 

 

1 komentarz

I can't envision

Anonim, 21 luty, 2018 - 15:09
I can't envision concentrating sufficiently long to research; considerably less compose this sort of article. You've beaten yourself with this material. This is awesome substance. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΑ

Dodaj nowy komentarz