Arteterapeutyczne inspiracje

marcinl, 31 styczeń, 2019 - 10:20
Anna Klechniowska

Dla Fundacji Im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ to czas podsumowania projektów. Jednym z nich jest Arteterapia Drogą do Twórczej Integracji.

 

Podczas 16, głównie weekendowych warsztatów, pod okiem specjalistów, liderów arteterapiia ż 240 terapeutów opiekunów oraz wolontariuszy pracujących z osobami z niepełnosprawnością skorzystało z możliwości głębszego poznania arteterapii, czyli wykorzystaniu różnych środków artystycznych, które ułatwiają ekspresję emocji.

 

Celem warsztatów było doskonalenie się uczestników i przeniesienie doświadczeń do swoich środowisk. „Poznałam sposoby wyrażania emocji, a samodzielne wykonanie prac pomogło mi wejść w rolę uczestnika zajęć. Teraz będę potrafiła przekazać podopiecznym wskazówki do zadań, a także dostosować poziom trudności do ich możliwości” - tak o warsztatach plastykoterapii prowadzonych przez Barbarę Kasprzak mówiła jedna z uczestniczek.

 

Od I edycji projektu - 2010r., dzięki Aleksandrze Chodas z wgłębiamy się w tajniki dramy stosowanej - poprzez ćwiczenia, improwizację, czy Teatr Forum. Drama uczy przesuwania barier, wychodzenia poza nawyki. Pozwala na rozwiązanie trudnych problemów w bezpiecznych warunkach.  A „taniec wyzwala w osobach niepełnosprawnych kreatywność” - tak na warsztatach choreoterapii mówiła o tańcu Renata. Potwierdziły to: Monika „Warsztaty dodały mi energii, by tanecznym krokiem wdrażać nowe pomysły do moich grup”, Joanna „Kreatywna grupa, wspólnie ułożyliśmy choreografię do nowego tańca” przede wszystkim jednak Marta Berdel oraz Daniel Sandu - liderzy tej metody. Tanya i Nastia - Lwowianki podkreśliły terapeutyczny cel i wzmocnienie warsztatów aspektem psychologicznym, obrazem i słowem.

 

Te aspekty pojawiają się także w biblioterapii - wie o niej wszystko Aleksandra Tomkowiak. Warsztaty były „Mega doświadczeniem, łącznikiem między moimi zainteresowaniami skupionymi na poszukiwaniu prawdy, prawdy w książkach, a przede wszystkim na drugim człowieku”. Tworzyliśmy nowe zakończenia bajek i drzewa marzeń. Snuliśmy sznurkowe historie oraz wykonaliśmy książki dotykowe.

 

Nadszedł czas na warsztaty prowadzone przez muzyka, muzykoterapeutę Wojciecha Króla - były one pełne ruchu przy muzyce, gry na instrumentach, doświadczenie słuchania oraz relaksacji czy włączania wizualizacji. Odwiedził nas Jerzy Król - puzonista, prywatnie tato Wojtka, natomiast spontanicznie zawiązana orkiestra dała popis muzyczny. Łukasza zainspirowały do szerszego spojrzenia na wszelkie działania „Fascynuje mnie działanie fal dźwiękowych na ciało oraz umysł”.

 

Podczas naszych zajęć teatralnych odnosimy się do spotkań warsztatowych Michała Stanowskiego „Osoby niepełnosprawne poprzez obcowanie ze sztuką, teatrem mają możliwość wglądu we własne uczucia - najważniejsze jest zmiana w aktorach, a nie sam spektakl. Cieszę się, że mogę pracować z kreatywnymi osobami zafascynowanymi teatrem terapeutycznym”. Dla Anety ważne było omawianie błędów, jakie instruktorzy mogą popełniać podczas pracy. Andrzej podkreślił profesjonalizm warsztatów.

 

Za nami 8 lat projektu - wiele osób wraca do nas i bierze udział w kolejnych warsztatach.  Dziękujemy prowadzącym i uczestników za zaangażowanie, Blues Hostelowi, Spółdzielni Socjalnej Smaknij mnie oraz Przedszkolu Kosmatek i Centrum Organizacji Pozarządowych. Za piękne zdjęcia dziękujemy Marice Sypniewskiej. Projekt Arteterapia Drogą do Twórczej Integracji był współfinansowany ze środków PFRON i 1% podatku.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz