Alina Janowska nie żyje

marcinl, 14 listopad, 2017 - 12:13
Zofia Sawikowska

Ten rok obfituje w szczególnie smutne wydarzenia. Wczoraj, z grona aktorów, w wieku94lat odeszła Alina Janowska.

 

Od wielu lat zmagała się z chorobą Alzheimera. Od 2013r. nie poznawała już członków swojej rodziny.

 

Alina Janowska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna urodziła się w 1923r. w Warszawie, w rodzinie ziemiańskiej. Była łączniczką w powstaniu warszawskim.

 

Po wojnie w 1946 roku zadebiutowała w filmie „Zakazane piosenki” Jana Rybkowskiego Potem pojawiała się w takich znanych produkcjach jak „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Czterdziestolatek”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Plebania”. W schyłkowych latach kariery wielką popularność dawała jej rola seniorki Eleonory Gabriel w „Złotopolskich”. Zagrała w 28 filmach fabularnych i 18 serialach telewizyjnych.

 

Wśród Jej licznych odznaczeń i wyróżnień jest m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979 r.), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001 r.) i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r.). Była też Kawalerem Orderu Uśmiechu.

 

Do końca opiekował się nią jej ukochany mąż Wojciech Zabłocki, architekt i były szermierz. Alina Janowska miała trójkę dzieci i sześcioro wnucząt.

 

Będzie Jej brakowało, ale pozostaną po niej wspaniałe role w licznych filmach i pamięć w naszych sercach.

 

Cześć Jej pamięci!

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz