Mały Picasso w spódnicy - wystawa w Galerii „Tak”

marcinl, 14 maj, 2019 - 12:05
Tomasz Wojczak

13 maja 2019 r. w poznańskiej Galerii „Tak” odbyła się po warsztatowa wystawa prac plastycznych podopiecznych Stowarzyszenia Na Tak.

 

Spotkanie prowadziła Magdalena Kozicka. Opowiadała ona o stowarzyszeniowym projekcie i jego uczestnikach. Były to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które regularnie od października spotykały się po to by wspólnie tworzyć sztukę. Na wystawie pokazano jedynie prace najlepsze, wybrane przez kuratorkę Małgorzatę Szafer. Magdalena Kozicka postanowiła oddać głos twórcom i spytała się ich, co dało im wspólne malowanie? Odpowiedzi młodych artystów były zróżnicowane. Uderzyły mnie w nich dwie rzeczy. Pierwsza z nich to pasja dla sztuki. Okazało się, że wszystkim uczestnikom bardzo podobały się przeprowadzone w sposób nie do końca dyrektywny warsztaty. Drugi to przyjacielskość młodych twórców. Bardzo odpowiadała im formuła zajęć i to, że dzięki nim mogli zawierać przyjaźnie.

 

W trakcie wernisażu podopieczni Stowarzyszenia Na Tak sami opowiadali o swoich pracach. Bardzo sympatycznym momentem było wręczenie przez kuratorkę wystawy młodym twórcom irysów. Mnie najbardziej urzekłapewna mała dziewczynka, która podeszła do mnie i opowiedziała mi oswoim obrazie. Dzieło to przedstawiało jej tatę. Wróciłem później do jej obrazka i przyjrzałem mu się dogłębnie. Pablo Picasso dążył do tego by ludzką twarz przedstawić w jej totalności - we wszystkich wymiarach. Dziewczynka ta zrobiła to samo - oddała twarz swojego taty w sposób totalny, ze wszystkich stron na raz. Dziewczynka ta zasługuje niewątpliwie na miano „małego Picassa” w spódnicy.

 

Wystawa ta bardzo mi się podobała. Było to spotkanie pełne ciepła, które toczyło się w przesympatycznej, rodzinnej atmosferze. Bardzo podobała mi się przyświecająca wystawie idea. Prace młodych twórców przedstawiono w słynnej na całą Europę galerii. Nie codziennie dzieją się takie rzeczy, ale wystawa również jest niecodzienna.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz