Na tym koncercie musisz być

marcinl, 12 wrzesień, 2017 - 11:16
red.

W piątek, 15 września o godzinie 17:00 pod Teatrem Polskim w Poznaniu rozpocznie się koncert zespołu Na Górze, który zainauguruje siódmą odsłonę projektu 5 zmysłów pod idiomem Imaginarium. Medium, na którym w tym roku skupiają się organizatorzy, jest piosenka, stąd nieprzypadkowy dobór wydarzenia otwierającego imprezę.

 

Czym jest projekt 5 zmysłów?

 

5 zmysłów. Imaginarium - siódma edycja warsztatów artystycznych, które dedykowane są osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom. Wydarzenie odbywa się w Poznaniu oraz terenie całego województwa wielkopolskiego. Poprzednia edycja gościła na terenie 29 ośrodków, gdzie  przeprowadzono ponad 600 godzin różnorodnych warsztatów.

 

Tegoroczna edycja projektu Imaginarium dotyczy piosenki. Na uczestników zajęć czeka wiele muzycznych przygód: dowiedzą się między innymi, jak wydobyć muzykę ze starych kuchennych garnków – o tym opowie Ryszard Bazarnik. w techniki scat singing wprowadzi Magda Pasierska, tajemnice beat boxu odkryje Patryk Metela, a białym śpiewem zajmie się Malwina Paszek. Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach poświęconych pieśni ludowych (prowadzone przez Jacka Hałasa), muzycznej improwizacji z Katarzyną Klebba i Samborem Dudzińskim. Przy pomocy Rafała Jerzaka będą mieli możliwość nagrać własny teledysk.

 

Efekty warsztatowej pracy będą częścią wydarzenia wieńczącego projekt 5 zmysłów. Imaginarium, które wyreżyseruje Katarzyna Stoparczyk. Finałowy pokaz odbędzie się 30 listopada w Sali Wielkiej poznańskiego Centrum Kultury Zamek.

 

Zespół Na górze: wyjątkowa energia niezwykłych ludzi.

 

Grupa Na Górze powstała w 1994 roku w Pile. W jej skład wchodzą osoby z niepełnosprawnością (m.in. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej położonego pod Piłą) oraz muzycy traktowani jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej poddali w wątpliwość wszelkie doklejane im etykiety wyłącznie powiększające dystans.

 

Najmocniejszą stroną zespołu są koncerty, podczas których ujawnia się ekspresja i żywiołowość jego członków. Na Górze koncertowali i nagrywali m.in. z Tomaszem Budzyńskim z Armii, Maciejem Cieślakiem ze Ścianki i Zbigniewem Zamachowskim.

 

Tak Grupę wspomina zespół Luxtorpeda: „To, co oni grają i śpiewają jest dla mnie dużo głębsze i więcej warte od tego, co robią gwiazdy lansowane przez wielkie koncerny płytowe. Dla nich muzyka jest wyłącznie towarem do sprzedania. Na Górze to coś więcej niż towar. To prawdziwy underground.”

 

Wydarzenie współorganizowane jest przez Polski Plac Zabaw, Teatr Polski w Poznaniu i Klub Dragon.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz