XIX Festiwal Sztuki Naszych Dzieci, czyli: podróż w krainę wyobraźni

marcinl, 9 kwiecień, 2018 - 08:10
Martyna Sergiel

5 kwietnia 2018 roku na scenie Sali Wielkiej Centrum  Kultury Zamek w ramach XIX Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci, swoje umiejętności zaprezentowało aż 15 zespołów. Festiwal obejmuje przegląd twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z różnego typu niepełnosprawnościami. Organizowane przedsięwzięcie dotyczy placówek kształcenia i wychowania specjalnego oraz integracyjnego z Poznania i okolic. Festiwal Sztuki Naszych Dzieci organizują od 2000 r. nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu.

 

Od 2007 roku Festiwal jest współorganizowany ze Stowarzyszeniem na Rzecz Uczniów i Absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 oraz ich Rodzin „TRWANIE". Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

 

Tematyka każdej edycji jest inna. W tym roku grupy taneczne, teatralne i wokalne złożone z dzieci w różnym wieku występowały pod jednym wspólnym hasłem, które brzmiało: „kocham podróże - małe i duże”.

 

Jak nietrudno się domyślić, w tym oto sloganie chodziło nie tylko o dosłowny odbiór, ale także o sens metaforyczny, czyli o podróże po krainach dziecięcej wyobraźni, do której przeniosły nas popisy dzieci na scenie.

 

Swoje pięć minut miał między innymi zespół „Sokoły” czy „Maczki”. Ciekawym występem, który mi osobiście zapadł głęboko w pamięć był spektakl zatytułowany „Lustrzane opowieści” zaprezentowany przez dzieci ze Stowarzyszenia „Zawsze Razem”, a odegrany w ramach projektu „Otwarty świat”.

 

Starania młodych artystów podziwiała szeroka publiczność. Na widowni zasiedli ich rodzice oraz dzieci z poznańskich szkół i przedszkoli. Występy wzbudziły ogromne emocje i zaskakujący entuzjazm - zarówno wśród odbiorców, jak i samych uczestników. Wykonawcy wielokrotnie nagradzani byli gromkimi brawami.

 

Reasumując: wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i należało do wyjątkowo udanych. Były łzy wzruszenia, zabawa i śmiech. Warto dodać poza tym, że takie spotkania oko w oko z widzem z pewnością pozwalają dorastającym dzieciom z wieloraką niepełnosprawnością bardziej uwierzyć w siebie i sprawiają, że wyrastają im skrzydła - prawdziwe, nie te rodem z bajek czy dziecięcej fantazji.

 

fot: Dariusz Witczak

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz