Hospicjum Palium oferuje terapię dla dzieci po stracie bliskiej osoby

marcinl, 20 marzec, 2017 - 11:23
Martyna Sergiel

Utrata bliskiej osoby jest wyjątkowo bolesnym doświadczeniem. Często nie radzą sobie z nią dorośli, a jeszcze trudniej wyobrazić sobie, co może wówczas dziać się w sercu i umyśle dziecka. Czasem warto dać sobie pomóc i zasięgnąć profesjonalnej porady psychologicznej.

 

Jak wesprzeć osoby po stracie bliskich, wiedzą pracownicy poznańskiego Hospicjum Palium. Codziennie stykają się oni przecież z reakcjami ludzi, którzy zmuszeni byli pożegnać członków swoich rodzin. Psycholodzy Hospicjum oferują terapię grupową oraz indywidualną dla dzieci pogrążonych w żałobie. Nie łatwo pisać o tym, co można wtedy czuć, gdyż emocje, które towarzyszą dzieciom osieroconym są w dużej mierze niewyrażalne. Jak zatem wypowiedzieć przemilczane? Odpowiedzi na te i inne pytania najlepiej udzielą eksperci. Bieżący projekt skierowany jest zarówno do dzieci jak również ich obecnych opiekunów.

 

Cele projektu:

 

Dla osieroconych - cykl pozwalający na poradzenie sobie/zrozumienie procesu żałoby i budowania życia beż zmarłej osoby znaczącej, nabycia i utrwalenia ważnych umiejętności społecznych i poczucia bezpieczeństwa, radzenia sobie ze stresem, budowania więzi z  opiekunem.

 

Dla opiekunów - zrozumienia dynamiki procesów zachodzących w psychice i funkcjonowaniu dziecka, nabycie umiejętności wspierania dziecka i poradzenia sobie z własnym procesem żałoby, budowania więzi z dzieckiem.

 

Warunkiem przystąpienia do grupy terapeutycznej jest wyrażenie i podpisanie zgody przez opiekuna, oraz wypełnienie ankiety dotyczącej funkcjonowania dziecka.

 

Warunkiem zakwalifikowania do grupy oprócz utraty bliskiej, znaczącej osoby(w czasie nie dłuższym niż 3 lata), jest współpraca i uczestnictwo w spotkaniach grup obecnego opiekuna.

 

Jest to bardzo cenna inicjatywa. Dobrze, że podobny projekt wyszedł od ludzi, którzy zdają sobie sprawę jak istotny dla dziecka jest powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko będzie kiedyś dorosłym, a negatywne emocje mogą rzutować na całą jego przyszłość. Dlatego tak ważne jest, aby radzić sobie z nimi już w momencie, kiedy się pojawiają. W przypadku, kiedy sytuacja utraty zwyczajnie przerasta, warto zwrócić się do specjalistów. W trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz