Uroczyste rozpoczęcie 7 Poznańskiego tygodnia Organizacji Pozarządowych

kasiab, 18 wrzesień, 2017 - 15:12
Martyna Sergiel, Tomasz Wojczak

W sobotę – 16 września rozpoczął się Poznański tydzień Organizacji Pozarządowych. To już siódma edycja programu, a organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Poznania.

 

Wszystko odbyło się na poznańskim Placu Wolności, gdzie aż zaroiło się od kolorowych baloników i mieniących się baniek mydlanych, co wzbudziło głównie zainteresowanie dzieci, których nie mogło tam oczywiście zabraknąć.

 

W ustawionych na Placu Wolności stoiskach promowały się poznańskie NGO-sy. Każda osoba, reprezentująca daną fundację, działającą na rzecz pomocy innym, chcąc zostać zapamiętaną i zwrócić uwagę na istniejący problem, wręczała drobny upominek zainteresowanym przechodniom. Były to nie tylko popularne ulotki, ale tez ciekawe gadżety, takie jak: czerwone nosy klaunów, rozdawane przez Fundację „ Dr Clown” czy pomysłowe witrażowe motyle, będące znakiem rozpoznawczym motylego wolontariatu, działającego na rzecz Hospicjum Palium. Jedną z najciekawszych propozycji oferowało Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym z Poznania, które za pomocą symulatora pokazywało jak odbierają świat osoby, które są pozbawione dwóch najważniejszych ludzkich zmysłów. Reakcje „zdrowych” były różne, jednak przeważało zdumienie i niedowierzanie nad sposobem, w jaki, na co dzień muszą funkcjonować osoby z tym rodzajem niepełnosprawności. Inaczej odbiera się przecież rzeczywistość, kiedy nie słyszymy i nie widzimy od urodzenia, a inaczej, kiedy zdrowemu człowiekowi nagle ograniczy się te dwa najważniejsze zmysły: wzrok i słuch.

 

W Poznaniu działa prawie pięć tysięcy organizacji pozarządowych. Muszą one korzystać z każdej okazji, by się promować i nagłaśniać problemy, z jakimi się zmagają, gdyż utrzymują się one głównie z darowizn. Ich działalność jest nieoceniona i potrzebna, ponieważ poruszają one kwestie i problemy, które w przeciwnym razie byłyby niesłyszalne. Organizacje Pozarządowe funkcjonują w niemal każdej dziedzinie społecznej od kultury, przez edukację, sport czy zdrowie. Takimi „dniami” jak ten ludzie maja okazję udowodnić, że los innych nie jest im obojętny. Warto okazywać wsparcie, bo może się okazać, że kiedyś będzie go potrzebował ktoś z naszego otoczenia, a wtedy będziemy już wiedzieli jak działać skutecznie i pomagać – mądrze i rozważnie.

 

Dzień Poznańskich Organizacji Pozarządowych był niezwykle udany. Na 70 stoiskach zaprezentowało swą ofertę kilkadziesiąt organizacji 3 sektora. Szkoda tylko, że boksy były stosunkowo małe. W naszym odczuciu były one nawet zbyt małe – mieściły się w nich z trudem po dwie, maksymalnie 3 osoby. Uroku wystawionym na Placu Wolności stosikom dodał futurystycznie wyglądający „Słuchobus”, na którym poznaniacy mogli wykonać sobie badanie słuchu. W pobliżu Muzeum Narodowego ustawiony był również „Krwiobus”, w którym można było oddać krew.

 

fot: arch. redakcja

 

fot: arch. redakcja

 

fot: arch. redakcja

 

fot: arch. redakcja

 

fot: arch. redakcja

 

fot: arch. redakcja

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz