Zakręceni na Dramę

marcinl, 16 styczeń, 2018 - 10:24
Anna Klechniowska

Koniec ubiegłego roku był dla Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ bardzo efektywnym i intensywnym czasem.

 

W cyklu warsztatów arteterapeutycznych prowadzonych w ramach projektu „Arteterapia Drogą do Twórczej Integracji 2017” nie mogło zabraknąć Dramy prowadzonej przez fantastyczną trenerkę Aleksandrę Chodasz. Trwające 5 dni warsztaty (06-10.12.2017) dały dwóm grupom uczestników możliwość nie tylko poznania, ale także przećwiczenia wielu technik dramowych. Osoby będące na Dramie I jak i II stopnia mogły poczuć jak ogromne możliwości ona daje jak pozwala się otworzyć, wejść w rolę - jak świetnym jest narzędziem w rozwiązywaniu konfliktów. Aleksandra Chodasz podkreśla, że drama to konflikt - a celem jest jego rozwiązanie w możliwie najlepszy dla wszystkich sposób - to także umiejętność empatii oraz spojrzenia na wydarzenie i relacje osób z różnej perspektywy.

 

Podczas warsztatów uczestnicy poznawali zarówno ćwiczenia i zabawy wprowadzające do Dramy oraz te wymagające już wprowadzenia i skupienia. Playback, improwizację w parach oraz Teatr Forum. Poprzez krótkie formy teatralne uczestnicy poszukiwali alternatywnych rozwiązań sytuacji problemowych. Teatr Forum czy Playback zakładają udział widowni.

 

W przypadku Playback-u to aktorzy improwizując opowiadają usłyszaną wcześniej z widowni historię. W teatrze Forum widzowie mogli zapytać aktorów o ich uczucia, motywacje i wybory, widz mógł również wejść w rolę aktora zmieniając sytuację i proponując nowe rozwiązania. Elementy Dramy przenikają się i można je łączyć. Dla osób pracujących z osobami z różnymi niepełnosprawnościami Drama jest bardzo ciekawą techniką pracy - w bezpiecznych warunkach pozwala „przepracować” realne, trudne dla uczestników sytuacje. Oczywiście uczestnicy warsztatów dramowych pracują z różnymi grupami, więc te techniki czasami trzeba dostosować do konkretnych możliwości danej grupy. I tu niezwykle cenna jest wzajemna wymiana doświadczeń i burza mózgów, która towarzyszyła warsztatom. Każdy miał możliwość pokazania swoich propozycji, tego, co w grupach sprawdza się. Podczas omawiania kolejnych technik dzielono się swoimi wnioskami, ale i obawami.

 

Dla Marty, która wcześniej nie pracowała Dramą to czas poznania nowych technik. „Zaskoczyła mnie różnorodność i to w jak ciekawy, rozwijający i czasami zabawny sposób można przeprowadzić zajęcia Dramą na trudne życiowe tematy”. PiotrBardzo ciekawe warsztaty. Wcielanie się w różne role bardzo pobudzało wyobraźnię, pozwoliło na szerokie spojrzenie na dany temat. Było to bardzo rozwijające, na pewno warto wykorzystać metodę Dramy w pracy z podopiecznymi. Szczególnie podobało mi się tworzenie wyspy, postać Jokera w Teatrze Forum oraz improwizacje”. Krysia planuje zmodyfikowanie ćwiczeń dramowych, tak, aby mogła je wykorzystać w swojej pracy. „Dramę można wykorzystać w różnych grupach, zróżnicowanych pod kątem wieku czy niepełnosprawności. Bardzo rozwijające, nas uczestników warsztaty. Cudowna atmosfera”Mariusz dodaje” Wcześniej miałem niewielki kontakt z dramą, obracam się raczej w klimatach muzycznych. Tu było teatralnie oraz aktorsko, ale wykorzystaliśmy także instrumenty. Najbardziej podobał mi się Teatr Forum, wcielanie się w różne osoby. I to, że mogliśmy zastopować akcję i zastąpić aktora. Możliwość zagrania w inny sposób, zmiana, spojrzenie z różnych perspektyw, dużo emocji. Po tych warsztatach mam już pomysł jak połączyć dramę z muzyką”.

 

Widać, że Drama niejedno ma imię.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz