Przejdź do treści

Głosowanie osób z niepełnosprawnościami w wyborach

Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców ma prawo do uzyskiwania informacji o właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania oraz lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Chodzi tutaj również o lokale obwodowe komisji wyborczych ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Istnieje też możliwość dowiedzenia się terminie wyborów oraz godzinach głosowania.

Niepełnosprawny wyborca może również otrzymać informacje o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Osiągalna jest również wiadomość na temat warunków oraz form głosowania.

Informacje te są przekazywane wyborcy niepełnosprawnemu na jego wniosek, przez Prezydenta Miasta Poznania telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej, po podaniu przez wyborcę jego nazwiska, imienia (imion) oraz adresu stałego zamieszkania.

Wyborca niepełnosprawny może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze Poznania.

W tym celu powinien on złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze Poznania (w rejonie tego samego okręgu wyborczego). Wniosek składa się w Urzędzie Miasta Poznania.

Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a, w lokalu wyborczym. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca zobowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Osobą tą nie może być członek komisji wyborczej.

Natomiast obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie jest zobowiązana na prośbę wyborcy niepełnosprawnego do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Głosować korespondencyjnie mają prawo wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października. W zgłoszeniu wyborca z niepełnosprawnością może wymagać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Pakiet wyborczy zostanie doręczony przez Pocztę Polską do rąk własnych wyborcy najpóźniej 6. dnia przed dniem wyborów. W skład pakietu wyborczego wchodzą:

  • koperta zwrotna,
  • karta do głosowania,
  • koperta na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a.

Kopertę zwrotną należy oddać listonoszowi. Można również odnieść ją do placówki Poczty Polskiej, a w dniu głosowania – osobiście do obwodowej komisji wyborczej.

Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba kandydująca w wyborach.

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca musi złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wniosek należy złożyć najpóźniej dnia 6 października 2023 roku.

Z tego, co pamiętam w poprzednich wyborach w stolicy Wielkopolski Miejski Zespół Wyborczy ds.przeprowadzenia wyborów informował, że osoby niepełnosprawne ruchowo (poruszające się na wózkach inwalidzkich lub o kulach) mogą skorzystać z nieodpłatnego dowozu do lokali wyborczych w dniu wyborów. Potrzebę dowozu do lokalu wyborczego należało zgłosić, dzwoniąc pod specjalny numer telefonu.

Myślę, że taka możliwość powinna być dostępna również podczas bieżącego  głosowania w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku.

Dodaj komentarz