Konferencja prasowa poświęcona działalności fundacji Redemptoris Missio

marcinl, 30 sierpień, 2018 - 10:24
Martyna Sergiel

W środę 29 sierpnia br. w siedzibie fundacji Redemptoris Missio w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona pomocy humanitarnej jaką niesie fundacja przy współpracy z Departamentem Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

W konferencji udział wzięli: Minister ds. pomocy humanitarnej, szefowa Departamentu Pomocy Humanitarnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Pani Beata Kempa, Dr n. med. Norbert Rehlis oraz Lek. med. Maciej Matuszyński. Obecni przedstawiciele fundacji opowiadali o przedsięwzięciu jakim był projekt „Przywrócić wzrok – operacje okulistyczne dla uchodźców z Republiki Centralnej Afryki i ubogich mieszkańców Kamerunu”.

 

W dniach 11 - 27 maja 2018r. lekarze okuliści z Polski przeprowadzali w Kamerunie operacje zaćmy. W wyprawie brali udział poznańscy okuliści; Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak, Maciej Matuszyński oraz Justyna Janiec-Palczewska - koordynator ds. logistyki. Wszyscy uczestnicy wyprawy swoją pracę na rzecz najuboższych wykonywali nieodpłatnie.

 

Lekarze przebadali 302 osoby i zakwalifikowali do operacji oraz zoperowali 73 osoby. Operacje były przeprowadzane w trzech różnych ośrodkach zdrowia prowadzonych przez polskich misjonarzy.

 

Najpierw w Garigombo, następnie w Ndelele, a potem w Doume. Podróż do najdalszego miejsca trwała dwie doby. W samym Kamerunie przemierzyli ponad 1300 km, z czego blisko połowa dróg wiodła po nieutwardzonych leśnych szosach.

 

Na miejscu w poczekalni od wczesnych godzin porannych czekał już tłum pacjentów. Przybyli oni z najdalszych okolic, niektórzy z pacjentów przeszli piechotą wiele kilometrów, aby móc odzyskać dawno utracony wzrok. Po badaniach i kwalifikacji pacjentów lekarze rozpoczynali operacje. Pierwszego dnia zabiegi trwały do północy. Pacjenci spędzili noc w przychodni, a rano zdejmowano im opatrunki.

 

W jednym z ośrodków w Ndelele blisko połowę pacjentów stanowili uchodźcy z Republiki Środkowej Afryki, głównie członkowie plemienia Bororo. To ludzie, którzy zostali pozbawieni przez rebeliantów swoich krów i znaleźli schronienie w obozach dla uchodźców w Kamerunie. Ludność uciekająca przed wojną domową szuka w Kamerunie spokojnego i godnego życia. Część uchodźców mieszka w specjalnie wyznaczonych obozach, inni koczują w miasteczkach i wioskach wzdłuż granicy z RCA.

 

Dla zoperowanych przez polskich lekarzy ludzi wraz z odzyskaniem widzenia zmieniło się całe życie. Do tej pory skazani byli na funkcjonowanie jedynie we własnych chatach. Po operacji mogli podjąć drobne aktywności, a przede wszystkim zacząć się samodzielnie poruszać.

 

W sierpniu tego roku wraz z Departamentem Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Fundacja rozpoczęła kolejny projekt „Zapewnienie dostępu do opieki medycznej dla uchodźców z Republiki Centralnej Afryki w Centre de Sante Catholique Garoua Boulai w Kamerunie” - dzięki dotacji 136 319,96 PLN do końca bieżącego roku pomocą medyczną zostanie objętych 4500 uchodźców.

 

Szukający pomocy medycznej uchodźcy nie posiadają środków na leczenie, aby mogli trafić pod opiekę przychodni należy zapewnić im finansowanie podstawowej diagnostyki i terapii.

 

Finansowanie obejmowałoby konieczne doposażenie szpitali, w tym zapewnienie niezbędnych w podstawowej opiece medycznej leków przeciwmalarycznych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwpasożytniczych i antybiotyków oraz badań pozwalających diagnozować najbardziej powszechne choroby.

 

W sierpniu tego roku wraz z Departamentem Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Fundacja Redemptoris Missio rozpoczęła realizację projektu „Zapewnienie dostępu do opieki medycznej dla uchodźców z Republiki Centralnej Afryki w Centre de Sante Catholique Garoua Boulai w Kamerunie” - dzięki dotacji 136 319,96 PLN do końca bieżącego roku pomocą medyczną zostanie objętych 4500 uchodźców.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz