Polska boccia, światowy poziom

marcinl, 28 czerwiec, 2013 - 10:56
Romuald Schmidt

Do kraju wróciła polska reprezentacja na Mistrzostwa Europy w Bocci w Guimaraes. Start w Portugalii otworzył wreszcie Polsce drzwi do Bocci paraolimpijskiej. Trzeba było dwudziestu lat, aby od pierwszych kroków stawianych  w Bocci doprowadzić do startu na poziomie mistrzowskim.


Boccia jest w wymiarze paraolimpijskim sportem skierowanym przede wszystkim do osób  z porażeniem mózgowym, dystrofiami, czyartrogrypozą – poruszających się na wózkach i najczęściej potrzebujących pomocy w czynnościach dnia codziennego. W Polsce z takimi dysfunkcjami żyje około 50 tysięcy ludzi Boccia to najszerzej w Polsce spopularyzowana dyscyplina sportu osób niepełnosprawnych, ponieważ jej rozwój oparty został o działania oddolne realizowane systemowo przez 20 lat.


W Polsce funkcjonuje ponad 200 ośrodków Bocci przy stowarzyszeniach, klubach sportowych , fundacjach, szkołach , ZAZ , OSW itp.


Wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób i organizacji stworzyliśmy w kraju podwaliny pod dyscyplinę o charakterze wyczynowym ale przede wszystkim integrującym i rehabilitującym . W tym roku powołano Polską Federację Bocci Niepełnosprawnych (PFBN) - od niedawana członka Światowej Federacji Bocci (BISFed). Federacja jest ogólnokrajowym związkiem zrzeszającym osoby prawne działające na rzecz tej dyscypliny. Inicjatywa założenia Federacji wyszła od poznańskiego  i zielonogórskiego "Startu" Startu" , zamojskiego Stowarzyszenia "Krok za Krokiem", warszawskiej Formacji "Konar", lubelskiego Klubu "Pamara-Boccia" i poznańskiego Stowarzyszenia "Żurawinka". Deklaracje przystąpienia do federacji złożyło w pierwszym miesiącu ponad dziesięć organizacji. Jednym słowem Boccia ma przyszłość ale bez startu w Mistrzostwach Europy proces jej rozwoju przebiegałby zdecydowanie wolniej. W konkurencji ze światową czołówką zawodników, reprezentującą 22 państwa najlepiej spisał się Mateusz Urbański w grach indywidualnych BC2 - jest ósmy w Europie ( na 32 sklasyfikowanych zawodników ). W ćwierćfinale spotkał się z mistrzem paraolimpijskim z Aten i Londynu , Mistrzem Europy 2013  Fernando Ferrierą.

 

Przegrać z nim 8:0 nie byłowstydem tym bardziej, że Mateusz pokazał w czasie meczu wiele bardzo dobrych stron sportowca, który potrafi walczyć z sercem i "głową na karku". Zdaniem fachowców, ma przed sobą międzynarodową karierę pod warunkiem zintensyfikowania szkolenia. Czołówkę światową Bocci stanowią zawodnicy z nawet 20 letnim stażem sportowym a Mateusz trenuje do kilku lat.

 

W tej samej kategorii na wysokim 10 miejscu rankingu uplasował się Patryk Barszczyk. Marta Wesołek była 31. W grach indywidualnych BC3 ("rynniarze") 22 miejsce rankingu zajął Bartek Nowosadwoski , Michal Kozyrski miejsce 32., a Łukasz Brożek miejsce 43. na 50 startujących. Para BC3 Nowosadowski-Kozyrski uplasowała się na 15. miejscu pośród 18 startujących. Przed Mistrzostwami szkoleniowcy Bocci byli dość pesymistycznie nastawieni do szans naszej reprezentacji zważywszy na niespotykanie wysoki poziom w tej dyscyplinie, jej bardzo szeroki światowy zasięg ( blisko tysiąc zawodników na listach rankingowych), wreszcie hermetyczny system rozgrywek kwalifikujących do poziomu paraolimpijskiego. Obecnie mają prawo być optymistami - "Boccia w Polsce" staje się marką europejską nie tylko za sprawą jej zawodników ale także naszych możliwości wzmocnienia BISFed o czym przekonywał w Portugalii jej Prezydent David Hadfield.

 

Udział polskiej reprezentacji finansowany był przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Stałe zajęcia w poznańskiej sekcji Bocci prowadzonej przez SSR"START" finansowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego,

 

Urząd Miasta Poznania i PFRON.

 

Zapraszamy do Internetu:

https://www.facebook.com/bocciapolska>;
https://www.facebook.com/bocciapolska http://euroboccia2013.com

http://euroboccia2013.com

 

 

2 komentarze

bocciasport.com

Anonim, 13 marzec, 2016 - 01:48
bocciasport.com

Zapraszamy do zapoznania się

Anonim, 13 marzec, 2016 - 01:48
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pierwszego w Polsce sklepu z artykułami sportowymi dla Osób niepełnosprawnych. W ofercie bocciasport.com znajdują się: - boccia - goalbal - rowery handbike - petanque - boule - futsal - softal - torbal - akcesoria

Dodaj nowy komentarz