Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

.PRAWNY OPIEKUN OSOBY UBEZWŁASNOWOLNIONEJ

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Ubezwłasnowolnienie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
makary63

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 6:45 pm    Temat postu: .PRAWNY OPIEKUN OSOBY UBEZWŁASNOWOLNIONEJ Odpowiedz z cytatem

Dzięń dobry.Mam pytanie?wyszła teraz nowa ustawa 13 czerwca 2009r Przeczytałem artykuł i chce zadać pytanie,Czy ja jak jestem na rencie mogę starać się o te świadczenie,a jestem prawnym opiekunem osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej?Byłem dziś w MOPS-sie W KALISZU nie wiedzieli nic o tym przepisie kazali iść do sądu i poszedłem,a wsądzie kazali mi iść do opiekito pytam się dla kogo jest ustanowione te prawo,gdzie mam się udać?Dziękuje pozdrawiam Makary z Kalisza..................................PRAWNY OPIEKUN OSOBY UBEZWŁASNOWOLNIONEJ

Przez wiele lat nie zgadzałem się na to, by prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionego Mieszkańca naszego Domu był ktoś z pracowników.

Teraz zmieniam zdanie.

A to pod wpływem zapisu ustawy o pomocy społecznej, który to zapis obowiązuje od 13 czerwca tego roku.
Oto co w tym roku przyniósł nam święty Antoni:

DZIAŁ II ŚWIADCZENIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ Rozdział 1 Zasiłki i usługi
Art. 36. Świadczeniami z pomocy społecznej są:
1) świadczenia pieniężne:
h) wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd;
Art. 53a. Wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.

Ta graniczna kwota na dziś to 333zł miesięcznie.

A skąd pieniądze?
Oczywiście zasądza sąd, ale płaci gmina.
Ponieważ to nowość, to jeszcze nie wiem, która gmina poniesie te koszty;
czy ta, na terenie której jest sąd i skąd pochodzi osoba ubezwłasnowolniona,
czy ta, na terenie której jest dom pomocy społecznej,
czy może ta, na terenie której mieszka prawny opiekun. Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
admin
Site Admin

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dniu 13 czerwca 2009 r. roku weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz ustawy o pomocy społecznej na mocy, której opiekun prawny może wystąpić do sądu opiekuńczego o przyznanie mu wynagrodzenia za sprawowanie opieki. Świadczenie może być przyznane okresowo albo jednorazowo, gdy opieka ustaje lub opiekun zostaje z niej zwolniony. W obu sytuacjach to sąd decyduje, czy przysługuje mu wynagrodzenie. Znowelizowane przepisy dotyczą osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych, dla których opiekunem prawnym nie jest osoba najbliższa ( np. pracownika socjalnego) Opiekun prawny nie otrzyma także świadczenia, gdy jest rodziną zastępczą lub gdy sąd uzna, że jego nakład pracy jest nieznaczny. Wynagrodzenie opiekuna wypłacane będzie ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej, jeżeli podopieczny nie miałby odpowiednich dochodów oraz majątku. Wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd wyniesie maksymalnie 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. W maju wyniosło ono 3292,66 zł. Opiekun otrzyma więc około 330 zł.
Nowelizacja wprowadzająca ogólną zasadę wynagrodzenia opiekuna, jest reakcją na kwestionowaną, obowiązującą do tej pory zasadę sprawowania opieki (uznanej za obywatelską powinność) bez wynagrodzenia. Instytucja wynagrodzenia opiekuna została wprowadzona by zapobiec niechęci do podejmowania obowiązków opiekuna ( w szczególności wobec osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej), która była dotychczas spowodowana zarówno obawami przed niepodołaniem obowiązkom sprawowania pieczy i zarządu sprawami majątkowymi podopiecznego, jak i obawą przed poniesieniem kosztów sprawowania objętej funkcji oraz jej czasochłonnością.
Reasumując, jeżeli jest Pan opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej i nie jest Pan osobą bliską dla podopiecznego, a nakład pracy Pana jako opiekuna nie jest „nieznaczny”, może wystąpić Pan do sądu opiekuńczego o przyznanie wynagrodzenia z tytułu opieki.
Przyznanie wynagrodzenia nie jest uzależnione od dochodów opiekuna, z tytułu np. renty.

Monika Dolata
Biuro Doradcze Gestor
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
makary63

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięń dobry.Dziękuje za odpowiedż,Ja jestem opiekunem mojego wujka,to znaczy że jest on osobą obcą,bo nie jest prosto z lini,a jeżeli moja żona opiekuje się swoją matką to nic jej się nie należy,matka żony też jest ubezwłasnowolniona całkowicie?Napisaliśmy podanie do sądu czekamy na odpowiedż.
Powrót do góry
makary63

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze chciałem się zapytać?To tylko jest ustawa dla małoletnich?A dla dorosłych tak jak ja nad wujkiem to nie ma ustawy?I nic się nie należy.?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Ubezwłasnowolnienie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: