Przejdź do treści

Raport na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością

Na zdjęciu ludzie przy pracy. Jedna z nich jest na wózku

Powstał raport na temat podejścia pracodawców do opcji zatrudniania osób niepełnosprawnych w naszym kraju.

Badania były jednymi z przedsięwzięć, których realizacji podjęła się fundacja Leżę i Pracuję. Raport mógł ujrzeć światło dzienne, dzięki początkom start-upu „Zdalniacy” powołanego przez fundację.

rganizacja pozarządowa Leżę i Pracuję wprost nagłaśnia sprawę, jak niesprawiedliwa i krzywdząca stała się w obecnych czasach etykietka „niezdolny do pracy”.

Wprowadza błąd, sugerując pracodawcy, że nie może zatrudnić takiej osoby do pracy, a osobę z niepełnosprawnością utwierdza w przekonaniu, iż jest niepotrzebna na rynku pracy.

Raport ma udowodnić na autentycznych przykładach, że pomimo większych wyzwań, które napotykają na co dzień osoby z niepełnosprawnościami, mogą one pracować nawet w dużych, międzynarodowych korporacjach, jak Aleksander Wulkner, który znalazł pracę w Huawei Polska.

Skąd pomysł na taki raport?

Raport Zdalniacy ujrzał światło dzienne z potrzeby zmiany rzeczywistej sytuacji na rynku pracy i zdiagnozowania, jakie najważniejsze wyzwania związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością jawią się przed pracodawcami.

W Raporcie wypowiadają się przedstawiciele różnych firm i branż.

Jak pokazują dane, aż 2 464 800 Polaków żyje z poważnymi ograniczeniami sprawności, a współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w Polsce wynosi zaledwie 28,8 proc. – to liczby, nad którymi warto pracować.

Badania służą również wskazaniu, że wystarczy 8 godzin płatnej pracy w tygodniu, by w znaczący sposób poprawić zdrowie psychiczne osób dotkniętych niepełnosprawnością – czytamy na stronie raportu.

Wielu niepełnosprawnych swoją pracę, dzięki zaawansowanej technologii może wykonywać z domu w formie zdalnej, pozostając w stałym kontakcie ze współpracownikami i przełożonymi.

 – W Huawei Polska od dawna jako jeden z celów stawiamy sobie walkę z wszelkimi wykluczeniami i realizujemy go z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Jako organizacja wierzymy, że rozwiązania, które tworzymy, mogą umożliwiać pokonywanie barier i ograniczeń, łącząc ze sobą ludzi w ogólnoświatowym wymiarze. Nie chcemy, aby ktokolwiek pozostawał w tyle – powiedział dziennikarzom Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Premiera Raportu Zdalniacy “Perspektywa Pracodawców na zatrudnianie Osób z niepełnosprawnościami” odbyła się podczas Festiwalu Cyfryzacji.

Towarzyszył jej panel dyskusyjny, podczas którego razem z przedstawicielami firm Huawei Polska, Poczta Polska i BNP Paribas toczyła się rozmowa o barierach oraz przeciwnościach, jakie pracodawcy napotykają na drodze do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, ale też o podmiotach, działaniach i technologiach, które wspierają współpracę z pracownikiem z niepełnosprawnością.

Patronem Honorowym Raportu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Sponsorem głównym publikacji jest firma Huawei Polska.

Raport można pobrać bezpłatnie ze strony promującej projekt tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.