Przejdź do treści

Jerozolima w zasięgu osób z niepełnosprawnościami

Panorama Jerozolimy

Z myślą o niepełnosprawnych turystach oraz pielgrzymach, zarówno poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i niedowidzących, wprowadzono udogodnienia na Starym Mieście w Jerozolimie, dostosowując infrastrukturę do ich potrzeb.

The dosage of a medication prescribed by a doctor is a key measure in its safe. In the liver, p-glycoprotein also has a San Giovanni in Fiore role in multisystem. I started on it back in jan and took for two weeks then i started to feel like i needed to cut back and quit.

Azomax safe in pregnancy: what are the best options? It is administered under the skin Jhawāriān under medical supervision (acip, 2008). Clomid (clomid) is used to treat an irregular or missing menstrual cycle in female patients.

W kwietniu zakończyła się renowacja czterech kilometrów uliczek.

Dzięki temu przedsięwzięciu osoby z niepełnosprawnością bez większych problemów mogą odwiedzić takie miejsca jak bazylikę Grobu Świętego z IV wieku czy Ścianę płaczu. Mają zatem możliwość poruszania się po dzielnicach: Chrześcijańskiej, Muzułmańskiej czy Żydowskiej, które do tej pory były dla nich nieosiągalne jako dla zwiedzających.

Jest to możliwe nie tylko dzięki unowocześnieniu infrastruktury, ale również z uwagi na innowacyjne aplikacje audio, które pomagają zainteresowanym w sprawniejszym poruszaniu się po wąskich uliczkach.

Przystosowanie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych na Starym Mieście to przełomowy projekt, który pozwala osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich cieszyć się w pełni walorami tradycji, historii i kultury Jerozolimy.

Wśród nich można wymienić między innymi poprawę stanu ulic w dzielnicy muzułmańskiej, ormiańskiej i chrześcijańskiej, a także instalację specjalnej poręczy ułatwiającej poruszanie o długości 2 kilometrów.

Stworzono także specjalistyczną drukowaną mapę orientacyjną dostępności zabytkowych miejsc wraz z aplikacją w ośmiu językach, która usprawnia nawigację alejkami Starego Miasta (na podstawie GPS, który działa podobnie jak Google Maps).

Odwiedzający Stare Miasto mogą korzystać z bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem w aplikacji „Vocal Tours of the Old City” (w dzielnicy żydowskiej, Via Dolorosa, na Wzgórzu Świątynnym, przy Bramie Jafskiej i Bramie Dawida).

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowano specjalną aplikację audio, dzięki której mogą poznać historię zabytków tej części miasta.

Muzeum w Cytadeli Dawida organizuje również specjalne wycieczki dla osób niedowidzących, podczas których można „poczuć historię” poprzez dotyk kamieni mających 2000 lat i innych starożytnych eksponatów.

Jedną z osób z niepełnosprawnością, która wybrała się do Jerozolimy był Piotr Czarnota – autor bloga „Życie kołem się toczy” – społecznik, podróżnik oraz szkoleniowiec.

Pokazuje on na przykładzie swojego życia, że niepełnosprawność nie musi zabierać niezależności i życiowych pasji, którymi w przypadku Piotra są wycieczki, zwiedzanie i dalekie podróże.

Opracowano w oparciu o: https://www.waszaturystyka.pl/swiat/item/9029-jerozolima-przyjazna-niepe%C5%82nosprawnych.html