Przejdź do treści

Mobilny Urzędnik u Ciebie w domu

Plakat promujący projekt Mobilny Urzędnik

Wystartował projekt Mobilny Urzędnik. Poprawa dostępności usług publicznych dla mieszkańców o szczególnych potrzebach”.

Mobilny urzędnik, to międzynarodowy program, którego liderem jest poznańska Fundacja Partycypacji Społecznej. W ramach projektu gminy z całej Polski będą mogły wdrożyć nowe rozwiązanie odpowiadające na potrzeby mieszkańców z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu urzędnicy dotrą do ludzi, którzy do urzędów przyjść nie mogą, ze względu na ograniczenia sprawności.

Podstawowym celem projektu jest stworzenie modelu działań oraz podniesienie poziomu kompetencji 96 pracowników urzędów gminnych w zakresie obsługi klientów o specjalnych potrzebach. W wyniku realizacji projektu pomoc otrzymają osoby niepełnosprawne biologicznie i prawnie, osłabione chorobami, z czasowym lub trwałym ograniczeniem możliwości poruszania się i dotarcia do miejsca świadczenia usług, seniorów (65+), osoby zależne(15+), które z powodu ograniczeń sprawności są zagrożone wykluczeniem społecznym.

Projekt zakłada wypracowanie nowego modelu usług publicznych. Według tego modelu urzędnik, będzie świadczył te usługi osobom o ograniczonej sprawności przeważnie w miejscu ich zamieszkania.

Dzięki projektów „Mobilny urzędnik” powstaną karty i procedury świadczenia usług publicznych poza urzędem oraz standardy obsługi mieszkańców gminy z niepełnosprawnościami w bezpośrednim kontakcie z nimi.

Realizacja celu programu będzie możliwa dzięki organizacji i przeprowadzeniu specjalistycznych szkoleń dla pracowników urzędów testujących i wdrażających model wypracowany w projekcie.

Grupą docelową projektu stanowią urzędy gmin oraz ich pracownicy. Szkoleniami zostanie objętych 120 pracowników urzędów gmin, w tym 80 osób na etapie wdrożenia. Wsparcie uzyska 400 osób o specjalnych potrzebach będących mieszkańcami 40 gmin testujących rozwiązanie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.