Przejdź do treści

Mural na uczczenie dziesięciolecia Senioralnych

Logo senioralni Poznań

Wczoraj, 5 października 2020 r. rozpoczęła się kolejna edycja cyklu wydarzeń dla seniorów zatytułowanego „Senioralni Poznań”. Z tej okazji z Aleksandrą Gracjasz z Centrum Inicjatyw Senioralnych rozmawia Tomasz Wojczak.

Doxycycline hyclate 100mg dosage for acne on the skin is one out of many types of acne including mild to moderate acne. What do antibiotics Sancoale valtrex ohne rezept have in common with hiv and aids. Doxycycline is used to treat a wide range of infections including urinary tract infection (uti), bronchitis, pneumonia, and skin infections.

In some countries the drug has been banned, while in others it remains available. It’s the first drug in this group to Sindhnūr be made into an otc (over-the-counter) drug. You will receive a full refill, refund and exchange (for up to 30 pills) at the same time that you receive the first refill.

 

Tegoroczna edycja cyklu wydarzeń zatytułowanego „Senioralni Poznań” jest dziesiątą z kolei. Jak chcą Państwo uczcić ten jubileusz?

Do organizacji Senioralnych przystępujemy kilka miesięcy przed wydarzeniem. Zastanawialiśmy się bardzo długo jak uczcić tegoroczny jubileusz. Już w trakcie przygotowań musieliśmy zmagać się z pandemią koronawirusa – postawiła ona przed nami dodatkowy wymóg. Było nim dbanie o bezpieczeństwo seniorów. W ostatnich latach rozpoczynaliśmy Senioralnych od dużego koncertu, który odbywał się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Były to wydarzenia, które cieszyły się dużą popularnością wśród osób starszych – przychodzili oni na te koncerty tłumnie i świetnie się na nich bawili. Ze względu na wspomnianą troskę o zdrowie seniorów w tym roku organizacja imprezy na dziedzińcu Urzędu Miasta okazała się niemożliwa. Dlatego też zdecydowaliśmy w Centrum Inicjatyw Senioralnych, że tegoroczną edycję Senioralnych otworzy odsłonięcie muralu w centrum Poznania. Jego pojawienie się w samym sercu stolicy Wielkopolski ma zaznaczyć obecność osób starszych w mieście oraz to, że stanowią oni ważną część jego społeczności.

Kto stworzył ów mural?

Do stworzenia muralu znaleźliśmy wspaniałych partnerów – Gabinet Prezydenta Miasta Poznania oraz poznański Uniwersytet Artystyczny. Uczelnia ta prowadzi dla seniorów Uniwersytet Trzeciego Wieku i to właśnie jego słuchaczki przygotowały ten mural. Najpierw uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których opracowano koncepcję tego, co ma przedstawiać to malowidło, a następnie namalowały go na ścianie przy ulicy Ślusarskiej. Treść tego obrazu to historia seniorów opowiedziana przez seniorów, co sprawia, że jego przekaz jest bardzo autentyczny. Odsłonięcie muralu zainaugurowało tegoroczną edycję Senioralnych. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy sposób uczczenia dziesiątej edycji naszego cyklu imprez wpisze się w krajobraz naszego miasta. Każdy mieszkaniec Poznania może obejrzeć malowidło, zrobić sobie przy nim zdjęcie podczas spaceru. Poprzez ten mural chcemy również zainspirować innych do podejmowania podobnych inicjatyw. Murale uatrakcyjniają przestrzeń miast, opowiadają bowiem ciekawe historie.

Tegoroczna edycja „Senioralnych” jest krótsza od poprzednich. Mogłaby Pani powiedzieć czym jest to podyktowane?

W związku z pandemią musieliśmy skrócić czas trwania naszego cyklu wydarzeń. Nie możemy bowiem planować wydarzeń daleko do przodu w czasie ze względu na zagrożenie powodowane przez pandemię. Wymusiła ona  na nas skrócenie „Senioralnych”. Tegoroczna edycja wydarzenia trwa od 5 do 15 października – są to dwa tygodnie – jest to czas, który pozwala nam założyć, że wydarzenia będą odbywać się zgodnie z harmonogramem. A tegoroczna oferta jest równie atrakcyjna jak w poprzednich latach. Przez te dwa tygodnie odbędzie się prawie 100 wydarzeń – tegoroczna edycja imprezy będzie bardzo intensywna.

Pandemia mocno pokrzyżowała Wam plany?

Tak. Musieliśmy przygotować inne tematy i formy spotkań. Podczas tegorocznej edycji „Senioralnych” część wydarzeń odbędzie się w normalnej, stacjonarnej formie. Część zaś w formie dyżurów telefonicznych. Będą to dyżury policjantów, których będzie można zapytać o wszystko to co wiąże się z bezpieczeństwem. Będzie działał Telefon Porad Cyfrowych. Zapraszamy również na dyżury pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które będą dotyczyły rent i emerytur. Alternatywną formą udziału w wydarzeniach tegorocznej edycji Senioralnych dla osób, które nie będą mogły z różnych przyczyn wziąć udziału w spotkaniach stacjonarnych będą imprezy, które będzie można oglądać on-line, nie wychodząc z domu.

Czy zadbacie Państwo o zachowanie zaleceń związanych z przestrzeganiem obowiązującego reżimu sanitarnego?

Tak jak wspomniałam bezpieczeństwo seniorów jest dla nas priorytetem. Będziemy przestrzegać obowiązującego reżimu sanitarnego. Wydarzenia będą odbywać się w małych grupach, z zachowaniem dystansu społecznego. W ich trakcie będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa oraz obowiązek dezynfekcji rąk. W Centrum Inicjatyw Senioralnych monitorujemy panującą w kraju sytuację epidemiologiczną i jeśli dojdzie do jej zaostrzenia to będziemy odwoływać spotkania. Ponadto cały program cyklu wydarzeń został skonstruowany w ten sposób, że trzeba zapisywać się na wydarzenia, co umożliwia nam kontrolę nad tym kto uczestniczy w danym wydarzeniu i zapewnia nam kontakt z osobami biorącymi udział, co umożliwi nam wysłanie do nich informacji na wypadek odwołania któregoś ze spotkań.

Co oferujecie Państwo najstarszym mieszkańcom stolicy Wielkopolski?

Nasza oferta jest bardzo bogata. Są to przede wszystkim wykłady, warsztaty, lekcje języków obcych,  spotkania z ekspertami. Będą również odbywać się bardzo ciekawe spacery po naszym mieście, które pozwolą najstarszym Poznaniakom zobaczyć miasto w zupełnie innej perspektywie. Pojawią się również tematy związane z pandemią koronawirusa. Uniwersytet Medyczny przygotowuje wykład, w trakcie którego seniorzy usłyszą jak żyć w dobie pandemii i na co zwrócić szczególnie uwagę.

Gdzie można pobrać elektroniczną lub papierową wersję programu?

Program Senioralnych dostępny jest w wersji papierowej w miesięczniku „Senioralny Poznań” na łamach tak zwanej „Tytki Seniora”. Czasopismo to można pobrać w wielu miejscach na terenie Poznania. Jest ich prawie sto. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 można pobrać „Senioralny Poznań” sprzed Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ulicy Mielżyńskiego 24. Inne popularne miejsca to Centrum Informacji Miejskiej, Centrum Kultury Zamek, duże instytucje kultury, wydziały Urzędu Miasta Poznania. Pełna lista miejsc dostępna jest na stornie Centrum Inicjatyw Senioralnych. Można również zadzwonić do naszego Centrum i postaramy się podpowiedzieć dogodne miejsce, z którego można pobrać „Senioralny Poznań”. Wersja elektroniczna programu natomiast to wersja najbardziej aktualna – będzie ona na bieżąco aktualizowana. Będzie ona dostępna na stronie naszej placówki – https://centrumis.pl/ w zakładce Senioralni Poznań.

Dziękuje za rozmowę i trzymam kciuki za jubileuszową edycję Senioralnych!

Redakcja realizuje zadnie Portal PION.PL działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.