Przejdź do treści

Poznań w finale konkursu Unii Europejskiej na rzecz dostępności

Grafika promująca sześć miast, które znalazły się w finale konkursu Unii Europejskiej na rzecz dostępności

Trwa 11. edycja konkursu Access City Award. Do udziału w konkursie miały prawo zgłosić się miasta z terenu całej Unii Europejskiej.

Nagroda uznaje i docenia chęć, zdolność i wysiłki władz lokalnych, aby dostosować przestrzeń miejską do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi o zagwarantowanie równego dostępu, poprawę jakość życia i zapewnienie możliwość korzystania ze wszystkich zasobów i przyjemności, jakie miasta mają do zaoferowania – czytamy na oficjalnej stronie Unii Europejskiej.

W ostatnich miesiącach miasta pokazały ważną rolę, jaką powinny wypełniać w stawianiu światowej miary zadaniom, takim jak np. pandemia COVID-19. Bieżąca edycja konkursu będzie niejako stanowiła sprawdzian obecnej sytuacji.

– Miasta znajdują się na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o sprostanie wyzwaniom wywołanym przez pandemię koronawirusa. Dostęp do miejsc publicznych i usług dla wszystkich obywateli jest priorytetem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego w tym roku zostanie stworzone specjalne wyróżnienie za „dostępność usług publicznych w czasach pandemii”, aby nagrodzić wysiłki w tym trudnym okresie – poinformowała Helena Dalli, komisarz ds. równości.

Miasta należące do wspólnoty Unii Europejskiej, w których mieszka ponad 50 000 mieszkańców mogły składać wnioski do 9 września 2020 r.

Po sukcesie poprzednich edycji Komisja Europejska będzie nagradzać zwycięzców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca nagrodami w wysokości odpowiednio 150 000 euro, 120 000 euro i 80 000 euro. W gronie sześciu „finalistów” znalazł się Poznań, który reprezentuje nasz kraj.

Pani komisarz przedstawi zwycięzcę podczas uroczystości rozdania nagród na początku grudnia 2020 r. W ubiegłym roku nagrodę Access City Award 2020 otrzymała Warszawa za jej zdolność do znacznej ogólnej poprawy łatwości dostępu do miasta w krótkim czasie.

Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku nagroda przypadnie naszemu miastu. Trzymamy kciuki za Poznań!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.