Przejdź do treści

Prawdziwy Święty Mikołaj

Zdjęcie, święty Mikołaj

Prawdziwy święty Mikołaj pochodził z miasta Patara w Licji w Azji Mniejszej około 270 roku.

 

Był jedynakiem. Miał zamożnych rodziców. Nie był jednak samolubem. Po śmierci swoich rodziców majątek rozdał ubogim. Już jako dziecko wyróżniał się pobożnością. Był wrażliwy na niedolę bliźnich i potrafił im współczuć. Tych cech Mikołaj nie pozbył się nawet wtedy, gdy został biskupem Miry. Po osiągnięciu tej godności kościelnej nadal troszczył się o materialne potrzeby ubogich, a nawet wstawiał za poszkodowanymi u władz świeckich. Zgodnie z legendą Mikołaj ożywił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu wypłacić należności. Mikołaj brał udział w pierwszym soborze powszechnym w Nicei w 325 roku. Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Ciało prałata z czcią pochowano w Mirze.

Mikołaj to jeden z najpopularniejszych świętych, i to zarówno w kościele prawosławnym jak i  w kościele katolickim. Z legendy o podarowaniu posagu trzem córkom ubogiego człowieka i o szczodrobliwości świętego zrodziła się tradycja świętego Mikołaja odwiedzającego dzieci drobnymi prezentami. Wraz z łączeniem się naszej kultury z i kulturami innych części świata, tradycyjny św. Mikołaj-biskup przybrał postać osoby w czerwonym kubraczku i śmiesznej czapce z pomponem, która pojawia się w sklepach już na początku listopada. Jego obecny wygląd został opracowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola przez Freda Mizena.

W większości krajów postać świętego Mikołaja kryje się pod różnymi nazwami. Santa Claus (w USA), Santa San (w Japonii), Father Christmas lub Saint Nicolaus (w Angielskie), Died Moroz (w Rosji), Weinachtsmann (w Niemczech), Noel Baba (w Turcji), Pere Noel (we Francji), Svatý Mikuláš (w Czechach i na Słowacji), Babbo Natale (w Hiszpanii), Nisse (w Szwecji) – wszystkie te nazwy określają świętego z Patary. Oby w tym roku przyniósł Wam dużo prezentów.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.