Przejdź do treści

Habemus Papam! Kim jest nowy papież, Leon XIV?

Papież Leon XIV

Autor: Martyna Sergiel

Habemus Papam! Robert Francis Prevost – 69 letni kardynał został wybrany nowym Biskupem Rzymu, głową kościoła katolickiego. Przyjął imię Leon XIV.

Jest pierwszym w historii papieżem Augustianinem i drugim po Franciszku, przywódcą kościoła z kontynentu amerykańskiego, tylko że z Ameryki Północnej.

Nowy papież urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz MildredMartínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha.

Swoją młodość spędził z rodziną, będąc najpierw uczniem Niższego Seminarium Ojców Augustianów, a następnie Villanova University w Pensylwanii. W murach tej uczelni w 1977 roku przyszły papież obronił licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. 1 września tego samego roku rozpoczął nowicjat w Zakonie Augustianów w Saint Louis, w prowincji Matki Boskiej Dobrej Rady w Chicago, a 2 września 1978 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste odbyły się natomiast 29 sierpnia 1981 r.

Studia teologiczne kontynuował w CatholicTheological Union w Chicago, kończąc je uzyskaniem dyplomu. W wieku 27 lat został wysłany przez przełożonych do Rzymu na studia z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).

W tym samym czasie, 19 czerwca 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie w kolegium augustiańskim Santa Monica z rąk abpa Jeana Jadota, ówczesnego pro-przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Niechrześcijan (obecnej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego).

Robert Francis Prevost uzyskał licencjat kanoniczny w 1984 r., a rok później, w ramach pracy nad doktoratem, wysłano go na misję augustiańską w Chulucanas, w Piurze, w Peru (w latach 1985–1986). W 1987 r. obronił doktorat na temat: „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” i przyjął nominację na dyrektora ds. powołań oraz misji prowincji Matki Dobrej Rady w Olympia Fields w stanie Illinois (Stany Zjednoczone).

W następnym roku trafił na misję do Trujillo, również w Peru, będąc równocześnie dyrektorem wspólnego programu formacyjnego dla kandydatów augustiańskich z wikariatów Chulucanas, Iquitos i Apurímac.

Na przestrzeni 11 lat pełnił funkcje przeora wspólnoty (w latach 1988–1992), odpowiedzialnego za formację (w latach 1988–1998) oraz był wychowawcą w seminarium (w latach 1992–1998).

Pełnił także posługę w archidiecezji Trujillo jako wikariusz sądowy (w latach 1989–1998). Był też wykładowcą prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym San Carlos y San Marcelo. Równocześnie powierzono mu duszpasterską opiekę nad wspólnotą NuestraSeñora Madre de la Iglesia, która została następnie przekształcona w parafię pod wezwaniem św. Rity (posługiwał tam w latach 1988–1999) i która znajduje się w rejonach biednego przedmieścia Trujillo.Robert Francis Prevost pełnił również funkcję administratora parafii NuestraSeñora de Monserrat (w latach 1992–1999).

W 1999 r. został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a dwa i pół roku później, podczas Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna, współbracia powierzyli mu misję przeora generalnego, którą kontynuował także w drugiej kadencji, po kapitule z 2007 r.

W październiku 2013 r. wrócił do rodzimej prowincji w Chicago i był odpowiedzialny za formację w klasztorze św. Augustyna, ale pełnił również rolę radnego i wikariusza prowincjalnego. Funkcje te pełnił do momentu, gdy Papież Franciszek mianował go 3 listopada 2014 r. administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo, mianując go biskupem i przydzielając mu stolicę tytularną Sufar. 7 listopada objął diecezję. Nieco ponad miesiąc później, 12 grudnia w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe, nuncjusz apostolski w Peru abp James Patrick Green, udzielił mu święceń biskupich.

Za swoje zawołanie biskupie przyszły kardynał obrał słowa „In Illo uno unum” – wyrażenie św. Augustyna z Objaśnień do Psalmu 127, akcentujące, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno”.

26 września 2015 r. papież Franciszek mianował go biskupem Chiclayo, a w marcu 2018 r. został wybrany drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru, w której należał również do Rady Gospodarczej oraz był przewodniczącym Komisji ds. Kultury i Edukacji.

13 lipca 2019 r. Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a rok później także członkiem Kongregacji ds. Biskupów (21 listopada 2019 r.) W międzyczasie, 15 kwietnia 2020 r., został on administratorem apostolskim diecezji Callao w Peru.

30 stycznia 2023 r. papież mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, podnosząc go do rangi arcybiskupa. Na konsystorzu 30 września w tym samym roku kreował go też kardynałem, z kościołem tytularnym św. Moniki, należącym do rzymskiej diakonii pod wezwaniem tej samej świętej.

Kardynał Prevost objął ją 28 stycznia 2024 r. i jako prefekt dykasterii uczestniczył w ostatnich podróżach apostolskich papieża Franciszka oraz w pierwszej i drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności, odbywających się w Rzymie odpowiednio w dniach 4–29 października 2023 r. oraz 2–27 października 2024 r.

Będąc przeorem generalnym augustianów i przedstawicielem Unii Przełożonych Generalnych (USG) miał już bowiem doświadczenie prac synodalnych.

Następnie, 4 października 2023 r., Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych), Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych, a także Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

6 lutego br. papież włączył go do grona kardynałów biskupów, przyznając mu diecezję Albano.

3 marca, w czasie ostatniego pobytu papieża Franciszka w rzymskiej Poliklinice Gemelli, kardynał Prevost przewodniczył na Placu św. Piotra modlitwie różańcowej, sprawowanej w intencji powrotu do zdrowia ówczesnego Ojca Świętego.

Nikt wtedy nie spodziewał się, że to pierwsze spotkanie z przyszłym papieżem.

Opracowano na podstawie: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2025-05/leon-xiv-kim-jest-nowy-papiez.html.

Dodaj komentarz