Przejdź do treści

Dołącz do Wielkopolskiej Akademii Rzeczników i Rzeczniczek Społecznych!

plakat promujący nabór uczestniczek i uczestników do wielkopolskiej akademii rzeczników i rzeczniczek społecznych.

Autor: Tomasz Wojczak

Do 20 maja 2025 r. Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych prowadzi nabór uczestniczek i uczestników do Wielkopolskiej Akademii Rzeczników i Rzeczniczek Społecznych!

Nabór adresowany jest do aktywistek i aktywistów z województwa wielkopolskiego. W zajęciach Akademii mogą wziąć udział społeczniczki i społecznicy działający zawodowo w NGO-sach lub pracujący w organizacjach pozarządowych w charakterze wolontariuszy. Zajęcia dedykowane są osobom, które interesują się możliwością prowadzenia działań mających na celu wzmocnienie podmiotów trzeciego sektora i społeczności lokalnych. Osoby, które wezmą udział w Akademii zostaną objęte kompleksowym wsparciem teoretycznym i praktycznym. Osoby, które będą w trakcie zajęć wyróżniać się aktywnością będą mogły uczestniczyć w wyjeździe do Brukseli i dzięki temu na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym tworzy się europejskie prawo.

Uczestniczki i uczestnicy spotkań, które odbędą się w ramach Wielkopolskiej Akademii Rzeczników i Rzeczniczek Społecznych:

  • poznają możliwości dotyczące udziału przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa lokalnego i krajowego. W trakcie modułu zostanie przeprowadzona analiza przypadków ze wspomnianej wyżej dziedziny życia społecznego,
  • wezmą udział w praktycznych warsztatach dotyczących: konsultacji publicznych, roli i zadań podmiotów publicznych oraz roli i zadań podmiotów trzeciego sektora,
  • będą uczestniczyć w praktycznych warsztatach odnoszących się do prowadzenia polityk publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem w dziedzinie polityk społecznych. Osoby biorące udział w Akademii poznają sposób, w jaki polityki publiczne kształtowane są na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym. Uczestniczki i uczestnicy zajęć zapoznają się również z możliwościami współtworzenia, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych na poziomie krajowym i lokalnym (regionalnym) przez NGO-sy,
  • poznają możliwości prowadzenia działań rzeczniczych i strażniczych. Spotkanie będzie obejmowało ich zakres, podstawy prawne, wymogi organizacyjne, współpracę z mediami, ochronę danych osobowych i wizerunku oraz ochronę dobrego imienia. Jedna z części szkolenia będzie poświęcona niwelowaniu barier: mentalnych i finansowych w trakcie prowadzenia działań strażniczych i rzeczniczych.

Pierwsze spotkanie, które zostanie zrealizowane w ramach Akademii odbędzie się w dniach od 23 do 25 maja 2025. Weekendowy zjazd odbędzie się w Dymaczewie Nowym pod Poznaniem. Organizatorzy zapewniają uczestniczkom i uczestnikom nocleg, pełne wyżywienie, zwrot kosztów podróży oraz doskonałą i twórczą atmosferę. Początek zajęć zaplanowano na godzinę 15:00 w piątek, dnia 23 maja 2025 r.

Udział w zajęciach realizowanych w ramach Akademii jest bezpłatny.

Liczba miejsc dla uczestniczek i uczestników jest ograniczona!

By wziąć udział w Akademii należy wypełnij formularz rekrutacyjny dostępny tutaj.  Następnie należy go pobrać, zeskanować i wysłać na adres poczty elektronicznej: biuro@wrk.org.pl. Tak, jak wspomniałem zgłoszenia przyjmowane są do wtorku, 20 maja 2025 r.

Bliższe informacje o Wielkopolskiej Akademii Rzeczników i Rzeczników Społecznych można znaleźć na stronie na podstawie, której opracowałem ten tekst. Strona dostępna jest tutaj.

Grafika wykorzystana w nagłówku została stworzona przez pracowników Federacji WRK.

Dodaj komentarz