Autorka: Martyna Sergiel
Wczoraj, 15 maja 2025 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD).
Jest to międzynarodowe, coroczne wydarzenie, które od 2012 roku przypada w trzeci czwartek maja i koncentruje się na jednym, niezmiernie istotnym problemie: dostępności cyfrowej.
W epoce powszechnego korzystania z internetu, przeróżnych mediów cyfrowych czy społecznościowych dostęp do informacji nie powinien być przywilejem – musi być prawem osiągalnym dla każdego.
GAAD to szczególny okres czasu, w którym zwracamy się w stronę potrzeb osób z niepełnosprawnościami w cyfrowej rzeczywistości – tych, dla których odpowiednio zaprojektowane treści i technologie mogą wpływać na ich codzienne funkcjonowanie.
Dostępność cyfrowa to projektowanie stron internetowych, aplikacji mobilnych, dokumentów, filmów czy mediów społecznościowych w takiej formie, by były one czytelne i użyteczne dla wszystkich, niezależnie od ograniczeń wzroku, słuchu, ruchu czy zdolności intelektualnych.
Dostępność cyfrowa to niewyłącznie wygoda – to często „przepustka” do samodzielności, szczególnie w przypadku osób z niepełnosprawnościami. W Polsce takich osób jest ok. 5 mln, a dla wielu z nich internet jest podstawowym instrumentem kontaktu ze światem: od informacji, poprzez naukę, po rejestrację do lekarza.
Dlaczego GAAD tak wiele znaczy ? GAAD zachęca do refleksji, edukacji i działania. To szansa, by:
- zwiększyć świadomość wśród twórców treści cyfrowych – programistów, projektantów, marketingowców i właścicieli firm,
- rozmawiać o barierach, z jakimi mierzą się użytkownicy z niepełnosprawnościami,
- dzielić się dobrymi praktykami, jak tworzyć rozwiązania dostępne dla każdego.
Dzięki analogicznym przedsięwzięciom wzrasta społeczna i biznesowa odpowiedzialność za budowanie cyfrowej rzeczywistości, która nie powinna wykluczać.
Pomysł, w wyniku którego zrodził się GAAD zainicjowany został w 2011 roku, gdy amerykański programista Joe Devon opublikował w sieci apel o stworzenie dnia poświęconego dostępności cyfrowej. Wkrótce dołączył do niego specjalista w tej branży – Jennison Asuncion. Tak rozpoczęła się inicjatywa, która dziś łączy tysiące osób, organizacji i przedsiębiorstw w skali globu.
„Wierzę, że dostępność strony internetowej jest ważniejsza niż jej wygląd. Dla niektórych użytkowników to kwestia ogromnej różnicy” – twierdził Joe Devon.
W Polsce obowiązuje ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, która jasno mówi: dostępność to obowiązek prawny. Ale to również duża szansa – na powiększenie grona odbiorców, w tym tych, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami związanymi z ich niepełnosprawnością.
Wkrótce zakres obowiązków na tym polu znacząco się powiększy. Dzięki wdrożeniu Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA), również przedsiębiorcy z sektora prywatnego będą musieli zadbać o to, by ich produkty i usługi cyfrowe były dostępne dla osób z dodatkowymi potrzebami.
Światowy Dzień Świadomości Dostępności obchodzony wczoraj powinien nieść z sobą przesłanie: cyfrowy świat to dobro wspólne. Niech będzie naprawdę dostępny dla każdego. Bez wyjątku.
Opracowano na podstawie: https://www.poznan.pl/mim/hc/news/swiatowy-dzien-swiadomosci-dostepnosci-cyfrowy-swiat-powinien-byc-otwarty-dla-kazdego,254076.html.