Autor: Tomasz Wojczak
Drodzy Czytelnicy, trwa miesiąc maj, który w Kościele Katolickim jest okresem, w którym w sposób szczególny kapłani i wierni okazją cześć Matce Bożej. Jeśli jesteście osobami wierzącymi to chciałbym zachęcić Was do tego, byście uczestniczyli w tego typu nabożeństwach, łącząc tę aktywność z wieczornymi spacerami.
W Kościele Rzymskim tradycja związana z wykonywaniem pieśni ku czci Matki Bożej jest bardzo stara. Natomiast nabożeństwa majowe, w formie zbliżonej do tej, którą znamy dzisiaj zapoczątkował jezuita – ojciec Ansolani, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Zakonnik ten w kaplicy królewskiej w Neapolu codziennie, w miesiącu maju organizował koncerty. Podczas tych muzycznych wydarzeń wykonywano pieśni maryjne. Każdy z koncertów kończył się błogosławieństwem. W 1859 roku papież Pius IX skodyfikował istniejącą do tej pory formę nabożeństwa majowego. Od tamtej pory w ich trakcie odmawiana jest Litania Loretańska i odbywa się błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
W mojej Parafii – Kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu nabożeństwa majowe odbywają się dwa razy. Pierwsze z nich ma tradycyjną formę i ma miejsce w kościele, a drugie odbywa się o godzinie 20:45 przy Grocie Matki Bożej z Lourdes. Grota ta, została stworzona z odłamków skalnych połączonych ze sobą zaprawą cementową i ułożonych w półkole. W środkowej części Groty znajduje się wykonany z sześciennych bloków ołtarz zawierający emblemat maryjny. Najważniejszym elementem Groty jest przepiękna figura Matki Boskiej.
Ze względu na niekorzystną majową aurę, przedwczoraj, pierwszy raz w tym roku, uczestniczyłem wraz z najbliższymi, w wieczornym nabożeństwie majowym, które odbyło się przy wspomnianej wyżej Grocie. W mojej parafii w nabożeństwa majowe przy Grocie odbywają się w bardzo luźnej atmosferze. Niekiedy księża pozwalają sobie na żarty. Przeważnie, w trakcie spotkań śpiewa się wiele pieśni Maryjnych. Niekiedy zamiast Litanii Loretańskiej odmawia się dziesiątkę różańca. Zawsze o godzinie 21:00 śpiewa się Apel Jasnogórski. Nabożeństwa kończą się zwykle wspólnym wykonaniem pieśni o incipicie: „Zapada zmrok”. Nabożeństwa przy Grocie Matki Boskiej z Lourdes odbywają się przy oświetleniu, które nadaje im niepowtarzalny klimat. W trakcie nabożeństw Maryjnych przy Grocie odczuwalna jest łącząca uczestników więź i panuje atmosfera pozwalająca na skupienie się.
Drodzy Czytelnicy, uczestnictwo w nabożeństwach majowych, w ciepłe dni warto połączyć z wieczornym spacerem, który stanowi świetną sposobność do odprężenia się i ułatwia zasypianie.
W trakcie opracowywania artykułu korzystałem ze stron dostępnych tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.