Przejdź do treści

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zyska nowe oblicze

Zdjęcie: gmach budynku Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Realizowana jest właśnie budowa nowoczesnego Oddziału Terapii Izotopowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Planu Odbudowy.30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało placówce dokument podpisanej umowy na dofinansowanie lecznicy w kwocie 124 mln zł.

Umowa przewiduje finansowanie rozbudowy i odnowienia instytutu, w tym przede wszystkim budowy nowego budynku dla terapii izotopowej (szacowany koszt to: 108 mln zł).

„Udało nam się sprawnie wyłonić wykonawcę, także rozpoczęliśmy budowę nowego Oddziału Terapii Izotopowej” – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor gliwickiego oddziału NIO Sławomir Blamek.

„To istotna inwestycja, która pozwoli na spore zwiększenie dostępności do nowoczesnych terapii izotopowych oraz podniesienie komfortu leczenia” – dodał dyrektor.

Gliwicki oddział będzie jednym z największych centrów teranostycznych na południu naszego kraju. Będą tam specjalistyczne pomieszczenia, takie jak: oddział do terapii izotopowej, poradnie i część diagnostyczna wyposażona w specjalistyczne kamery gamma.

Nowy budynek ma pozwolić nie tylko na bezpieczne i komfortowe leczenie pacjentów z nowotworami tarczycy, neuroendokrynnych czy prostaty, ale też wdrożenie terapii z użyciem nowoczesnych radioizotopów emitujących cząstki alfa i promieniowanie beta.

Jak podkreślił dyrektor Blamek, gliwicki instytut zapewnia specjalistyczną opiekę jednej trzeciej pacjentów z rakiem tarczycy w skali całej Polski.

Dla pacjentów i personelu najważniejsze znaczenie będzie mieć konsolidacja usług w jednym miejscu. Jak podkreśliła kierowniczka Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej – prof. dr n. med. Daria Handkiewicz-Junak, dotychczasowe warunki były skromniejsze, co często powodowało przesunięcia w leczeniu.

„Nowy budynek zagwarantuje lepszą ochronę radiologiczną, zwiększy liczbę pacjentów ambulatoryjnych i hospitalizowanych, a przede wszystkim podniesie komfort leczenia pacjentów. Do tego dochodzi możliwość prowadzenia chemioterapii, badań dozymetrycznych i oddzielne ciągi komunikacyjne dla pacjentów leczonych izotopami” – wskazała prof. Hantziewicz-Zdunak.

Gliwicki oddział będzie też dobrze przygotowany do stosowania najnowszych terapii z wykorzystaniem znakowanego PSMA – przełomowego leczenia w zaawansowanym raku prostaty.

Oddział ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie przyszłego roku.

Zdaniem podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyny Kacperczyk inwestycja w Gliwicach jest wzorcowym przykładem wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

„Projekty były dobrze przygotowane, wynikały z realnych potrzeb i ruszyły natychmiast po podpisaniu umowy. Budowa idzie dynamicznie i mamy nadzieję, że zakończy się już w połowie przyszłego roku” – podkreśliła na łamach portalu www.naszesprawy.eu wiceminister. „Dla całego województwa śląskiego z KPO przeznaczono dotąd ponad 1,1 mld zł, z czego 850 mln na rozwój szpitali onkologicznych. To największe takie wsparcie w historii” – mówiła.

Dyrektor placówki podał do wiadomości, że ze środków z Krajowego Planu Odbudowy w planach szpitala są również: modernizacja rezonansu magnetycznego, zakup nowoczesnych aparatów USG i wyposażenia chirurgicznego dla rozwijającego się oddziału ginekologii onkologicznej.

„Rozszerzamy dostęp do najwyższej klasy zabiegów onkologicznych i diagnostyki przesiewowej kobiet zagrożonych nowotworami ginekologicznymi” – zaznaczył dyrektor Sławomir Blamek.

Instytut złożył już wniosek o dofinansowanie cyfryzacji, a wkrótce złożony zostanie wspólny projekt tworzony z oddziałami NIO w Warszawie i Krakowie do Funduszu Medycznego.

Termin naboru upływa15 lipca.

Opracowano na podstawie: https://naszesprawy.eu/rehabilitacja-zdrowie-i-nauka/124-mln-zl-z-kpo-na-rozwoj-narodowego-instytutu-onkologii/.

Dodaj komentarz