Przejdź do treści

Protest instruktorów terapii zajęciowej – specjaliści chcą zmian!

Budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie

Zmagając się z coraz bardziej trudnymi warunkami pracy, niedoszacowaniami wynagrodzeń, brakiem systemowego wparcia i rosnącej odpowiedzialności, jednoczymy całe środowisko terapeutyczne – podała do wiadomości Kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie, zachęcając do dołączenia do ogólnopolskiego protestu.

To dalszy ciąg akcji zapoczątkowanej w kwietniu. Koszalińscy instruktorzy chcą, by uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski oflagowali i oplakatowali swoje placówki. A to wszytko po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na postulaty.

Protestujący domagają się:

  • wpisania Instruktora Terapii Zajęciowej do klasyfikacji zawodów i specjalności;
  • wynagrodzenia adekwatnego do wykształcenia, wiedzy i doświadczenia;
  • dodatku motywacyjnego;
  • uznania pracy za wykonywaną w szczególnym charakterze;
  • dodatkowych dni urlopu.

Praca instruktorów terapii zajęciowej to nie tylko prowadzenie zajęć, ale przede wszystkim wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kadra zatrudniona w WTZ-ach to: terapeuci, mentorzy, opiekuni oraz przyjaciele swoich podopiecznych. Ich wkład często przekracza standardowe godziny pracy.

Pomimo ogromnego zaangażowania i podejmowanej odpowiedzialności ich praca jest od lat marginalizowana i niedoceniana przez system.

Instruktorzy terapii zajęciowej nie mają jasno określonej ścieżki rozwoju zawodowego, a wynagrodzenia wahają się w granicach najniższej krajowej.

Brakuje dodatków motywacyjnych, dodatkowych urlopów oraz systemowych rozwiązań poprawiających jakość pracy specjalistów.

Ponadto, zawód instruktora terapii zajęciowej formalnie nie istnieje w klasyfikacji zawodów w systemie opieki społecznej, co powoduje, że pracownicy WTZ-ów czują się niewidzialni i pomijani. Sytuację pogarsza fakt, że praca w WTZ wiąże się z ogromnym obciążeniem dla psychiki.

Większość fachowców w Warsztatach Terapii Zajęciowej posiada wyższe wykształcenie oraz ukończone studia podyplomowe. Nieustannie zwiększają oni swoje kwalifikacje, które bezpośrednio wpływają na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością, z czym nie idzie w parze godne i odpowiednio wysokie wynagrodzenie pracowników.

Opracowano na podstawie: https://prk24.pl/87637377/instruktor-terapii-zajeciowej-to-zawod-do-akcji-dolaczaja-kolejni-pracownicy-wtz.

Dodaj komentarz