Autor: Martyna Sergiel
W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej można oglądać wystawę dedykowaną wydarzeniom Czerwca 1956 w stolicy Wielkopolski.
Pomysłodawcą ekspozycji był Rafał Grupiński, wicemarszałek Senatu, a zorganizowało ją Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.
Wystawa „Głos miasta. Poznański Czerwiec 1956. Jeden bunt – tysiące świadectw” poruszająca temat wydarzeń sprzed 70 lat opowiada o pierwszym powojennym buncie społeczeństwa oczami jego uczestników – przeciętnych ludzi, którzy w myśl odzyskania godności oraz wolności odważyli się podjąć ryzyko sprzeciwu wobec wrogiemu systemowi.
Warto podkreślić, że sam protest rozpoczął się w Poznaniu, ale jego oddziaływanie rezonowało daleko poza granice miasta i sprzeciw tym samym stał się symbolem walki całego narodu o fundamentalne prawa człowieka.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy głos zabrali: Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu RP – Rafał Grupiński, Wicemarszałek Senatu RP – Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania Marcin Gołek – zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz Lech Parell – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podczas wernisażu o idei i przesłaniu ekspozycji opowiedziała również jej kuratorka, Kinga Przyborowska –pełniąca obowiązki dyrektorki Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu.
W wydarzeniu uczestniczyli również kombatanci i ówcześni partycypanci Poznańskiego Czerwca 1956.
Na Sali byli także senatorowie i posłowie oraz młodzież z Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 w Poznaniu, XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu oraz Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin w Warszawie.
Wystawę można oglądać przy ul. Wiejskiej 6/8 w Warszawie do 10 lipca.
Opracowano na podstawie: https://www.poznan.pl/mim/info/news/wystawa-o-czerwcu-56-w-senacie-rp,281333.html.
