Przejdź do treści

15 lat Fundacji DKMS w Polsce

Fundacja DKMS świętuje 15-lecie swojej działalności w Polsce.

Historia Fundacji swój początek ma w Niemczech. Mechtild Harf chorowała na białaczkę. Jedynym ratunkiem dla niej był przeszczep szpiku kostnego.Przed 33 laty jej mąż Peter Harf i lekarz transplantolog Gerhard Ehninger założyli DKMS – fundację zajmującą się poszukiwaniem szpiku dla osób niespokrewnionych.

Już w pierwszym roku działalności organizacji liczba zarejestrowanych dawców szpiku u naszych zachodnich sąsiadów wzrosła z 3 do 68 tysięcy. Mechtild Harf wprawdzie z chorobą przegrała, lecz walka o jej życie mimo wszystko nie poszła na marne. Dziś prowadzeniem Fundacji, która działa w 7 krajach świata zajmują się Peter i Katharina Harf – mąż i córka Mechtild.

25 lutego 2009 roku odbyła się pierwsza rejestracja potencjalnych dawców szpiku zorganizowana przez polski oddział Fundacji DKMS. Wówczas do bazy potencjalnych dawców zgłosiło się 199 osób. Dziś jest to 1,9 miliona. We wrześniu 2009 roku Fundacja miała pierwszego dawcę faktycznego. Była nim zarejestrowana w bazie mieszkanka Kielc, która niedługo potem pomogła pacjentowi. Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych odbyło się metodą z krwi obwodowej. Życiodajny materiał dał szansę na życie pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych.

Od tamtej pory minęło prawie 15 lat.Liczba pobrań szpiku lub komórek macierzystych wciąż wzrasta.We wspomnianym 2009 roku odbyły się zaledwie 4 pobrania, natomiast w roku 2023 roku już 1438 osób zostało dawcami szpiku.

Lista krajów, z których pochodzą osoby, które otrzymały szansę na życie od polskich dawców, jest długa. Są na niej państwa takie jak: Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Holandia, Kanada, Turcja, Czechy, Rosja, Australia, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Litwa, Węgry, Słowacja, Finlandia, Norwegia, Grecja, Dania, Rumunia, Brazylia, Białoruś, Izrael, Chorwacja, Portugalia, Irlandia, Serbia, Indie, Estonia, Słowenia, Bułgaria, Ukraina, Iran, RPA, Chile, Nowa Zelandia, Macedonia, Urugwaj, Kolumbia, Kazachstan, Singapur, Hong Kong, Jordania, Arabia Saudyjska oraz Malezja.

W 2010 roku o oddawanie szpiku zaapelowała Doda, której ówczesny partner, Nergal, walczył z nowotworem krwi. Na słowa piosenkarki odpowiedziało 40 tysięcy osób, które za pośrednictwem Internetu zarejestrowali się jako potencjalni dawcy. Dziś, dzięki apelowi Dody,spośród zarejestrowanych osób jest około 340 dawców faktycznych, którzy dali szansę na życie osobom z całego świata.

W ciągu 15 lat Fundacja zorganizowała 21 454 akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Zachęcała osoby między 18. a 55. rokiem życia do zostania dawcą. Równocześnie prowadziła działalność edukacyjną i obalała mity, które wiązały się z dawstwem. Dziś Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie krajem pod względem potencjalnych dawców szpiku, natomiast Fundacja DKMS-największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w Polsce.

Przez 15 lat działalności Fundacja prowadziła liczne kampanie społeczne, obecna była w mediach, a także angażowała różne społeczności w działalność na rzecz dawstwa szpiku.

W 2013 roku Fundacja zaczęła realizować projekt HELPER’S GENERATION, w ramach któregostudenci edukują swoich kolegów na temat dawstwa oraz organizują akcje rejestracji potencjalnych dawców na uczelniach. W ciągu 15 edycji akcji zarejestrowało się 163 tysiące potencjalnych dawców szpiku, których już 1480 miało okazję pomóc swojemu „bliźniakowi genetycznemu”.

Od 2016 roku Fundacja realizuje projekt #KOMÓRKOMANIA dedykowany uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom szkół ponadpodstawowych.Projekt realizowany jest we współpracy z Kuratorami Oświaty. Ma on na celu edukację na temat dawstwa podczas zajęć lekcyjnych. Uczniowie prowadzą także rejestracje wśród osób, które osiągnęły 18. rok życia. Obecnie dzięki temu projektowi zarejestrowało się 82 tysiące potencjalnych dawców szpiku, a 559 osób pomogło potrzebującym.

Od 2018 roku Fundacja prowadzi „Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów”. Jego celem jest pomaganie pacjentom z nowotworami układu krwiotwórczego od momentu zdiagnozowania do powrotu do zdrowia. W ramach programu pacjenci liczyć mogą także na pomoc w obszarze diety, wsparcie psychologa oraz rehabilitanta. Szpitale i kliniki hematoonkologiczne w całym kraju liczyć mogą na pomoc w rozbudowie i remontach oddziałów, a także zakupie sprzętu medycznego w ramach akcji „Dar Fundacji DKMS”. Dotychczas Fundacja pomogła 44 placówkom w całej Polsce,przeznaczając na ten cel 20 000 złotych.

„Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów” to także działania wspierające naukę, gdyż innowacyjne rozwiązania mogą okazać się skuteczne w zwalczaniu raka krwi. W 2019 roku Fundacja uruchomiła „Grant Fundacji DKMS”adresowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę poświęcają transplantologii hematologicznej oraz terapiom komórkowym. Dotychczas Fundacja przyznała 8 grantów na opiewających kwotę 1,6 miliona złotych.

Od 2022 roku realizowany jest także projekt „Dotacja Fundacji DKMS” na rzecz organizacji skupiających pacjentów i ich rodziny. Do tej pory Fundacja wsparła 16 projektów na rzecz pacjentów i ich rodzin. Kwota dotacji opiewała na około 950 tysięcy złotych. Działania przeprowadziło 13 organizacji zgłoszonych do konkursu w latach 2022-23.

Działalność DKMS przez ostatnich 15 lat poczyniła wiele dobra. Fundacji życzymy kolejnych 15 i więcej lat owocnych działań!

Opracowano na podstawie: Tysiące historii o drugim życiu. Fundacja DKMS świętuje 15-lecie! (mcconsultants.pl);

Chcemy i umiemy pomagać – 15 lat DKMS w Polsce – Lekarz POZ – Termedia.

Dodaj komentarz