Autor: Martyna Sergiel
O poszanowaniu, prawach i wspieraniu osób z niepełnosprawnościami i ich najbliższych mówi się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie tylko przy szczególnych okazjach.
5 maja jest jednak przyczynkiem do zwrócenia uwagi na te istotne społecznie tematy – właśnie wtedy obchodzimy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Mimo faktu, że o potrzebach osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin powinniśmy pamiętać każdego dnia, okazje takie jak Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych uświadamiają nam o tym w sposób szczególny.
Tych potrzeb jest wiele i są bardzo zróżnicowane. Punktem wyjścia jest samo ich dostrzeganie, następnie zrozumienie, a wreszcie odpowiadanie na nie poprzez rzeczywiste działania. Poprzez likwidowanie barier fizycznych oraz tych zawężających naszą percepcję świata, którego osoby z niepełnosprawnościami są uczestnikami z pełnią praw.
– Każda osoba, niezależnie od swoich możliwości, zasługuje na pełną obecność w życiu społecznym i zawodowym. Naszym celem jest tworzenie przestrzeni, w której różnorodność jest wartością, a nie przeszkodą
– komentuje na łamach portalu www.gov.pl Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostępność to priorytet, a nie jedynie pusty frazes. Zależy nam na tworzeniu przestrzeni publicznej, która będzie otwarta i zaadoptowana do potrzeb wszystkich, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności.
Chociaż Polski Akt o Dostępności wejdzie w życie dopiero 28 czerwca 2025 roku, już dzisiaj podejmowane są działania służące realizacji jego postulatów.
Przykładem dbania o dostępność jest umieszczenie w siedzibie resortu pracy tzw. komfortki.
Co kryje się pod tą nazwą? To specjalistyczne i nowoczesne pomieszczenie sanitarne przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które wymagają pomocy w kwestii czynności higieniczno-sanitarnych.
– Utworzenie komfortki w naszym urzędzie to wyraz szacunku i otwarcia na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko kwestia dostępności, ale także godności i równego traktowania. Zachęcam wszystkie resorty oraz jednostki podległe i nadzorowane do podejmowania podobnych działań – tworzenia przestrzeni, które będą naprawdę przyjazne dla każdego
– akcentuje Liwiusz Laska, Dyrektor Generalny Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest w naszym kraju od 1999 roku, a początki Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych sięgają Francji z początku lat 90. XX wieku.
Dlaczego kluczowe jest, by o nich pamiętać? Edukując społeczeństwo i adaptując przestrzeń, w której żyjemy do potrzeb wszystkich obywateli, zmieniamy rzeczywistość na bardziej przyjazną. Dla wszystkich.
Opracowano na podstawie: https://www.gov.pl/web/rodzina/w-ministerstwie-pracy-obchodzimy-dzien-godnosci-i-europejski-dzien-walki-z-dyskryminacja.