Przejdź do treści

80 rocznica wybuchu II wojny światowej

Kolorowa Mapa przedstawiająca kierunki napaści Hitlerowców na Polskę we wrześniu 1939 r. i linie obrony Polaków

Dziś przypada 80 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej.

A typical fp reaction mixtures with a known quantity of nucleotides will demonstrate the characteristic peak at the beginning of each cycle when the reaction mixes and the amount of light emitted when the samples pass through the fluorescence plate reader is measured. It is a very effective remedy for the https://saiheritagebanquet.com/94565-map-69237/ pain and depression which are common to fibromyalgia. Neuropathic pain is a common symptom that occurs in many diseases, including cancer, stroke, and diabetic peripheral neuropathy.

It is usually safe to take gabapentin by mouth for up to 12 weeks. The chemical viagra e incremento effetti name of the active component is 6-oxopurine riboside (6-op-r). One of the most fascinating things about sex is to know why it is so unique and memorable.

Przygotowania do napaści na Polskę Hitler nakazał w kwietniu 1939 r. Niemieccy sztabowcy przygotowali strategię wojny błyskawicznej. Opierała się ona na działaniu samodzielnych jednostek pancernych, połączonych z atakami lotnictwa. W założeniu hitlerowców miały one szybko przełamać przygotowaną przez Wojsko Polskie obronę. Niemcom sprzyjała zarówno przewaga ilościowa jak i jakościowa wojsk lądowych, czołgów i samolotów. Hitler współpracował również ze Związkiem Radzieckim w celu zniszczenia i izolowania Polski.

Polscy sztabowcy plan obrony zaczęli przygotowywać w marcu 1939 r. Jak okazało się później, Polacy dobrze rozpracowali niemieckie palny napaści i główne kierunki uderzeń hitlerowskich wojsk. Polscy dowódcy realnie oszacowali przewagę III Rzeszy w ludziach i w sprzęcie. Polscy dowódcy przejęli taktykę prowadzenia tzw. bitwy granicznej, zakładając że przystąpienie do wojny Anglii i Francji zmniejszy napór hitlerowskich wojsk.

Niemcy rozpoczęli atak na Polskę wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Nie wypowiedzieli Polsce wojny. Dokonali mnóstwo zbrodni łamiących międzynarodowe konwencje chroniące jeńców, szpitale i cywilów. 3 września zakończyła się klęską bitwa graniczna. W kolejnych dniach Niemcy rozbijali polską obronę, dezorganizowali dowodzenie i doprowadzali do chaotycznych odwrotów Wojska Polskiego. Na uwagę zasługują bohaterskie obrony Westerplatte, Mokrej i Wizny. W połowie września większość oddziałów Armii Polskiej była zdolna do walki. Zgodnie z planami polskich sztabowców, warunkiem utrzymania skutecznej obrony była pomoc Zachodu. Anglicy i Francuzi wypowiedzieli hitlerowskim Niemcom wojnę,  lecz nie podjęli żadnych działań ofensywnych.

Zgodnie z literą paktu Ribbentrop-Mołotow w nocy z 16 na 17 września 1939 r. Związek Radziecki rozpoczął agresję na Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na ziemię naszego kraju bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. 17 września członkowie rządu i prezydent RP udali się do Rumunii  z zamiarem kontynuowania walki na obczyźnie. 27 września skapitulowała Warszawa a 6 października poddały się oddziały Wojska Polskiego walczące pod Kockiem.

Klęska wrześniowa rozpoczęła II wojnę światową. Był to jeden z najokrutniejszych i najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych w dziejach świata. W następnym artykule, który ukarze się na naszym portalu wkrótce przyjrzymy się II wojnie światowej z perspektywy historii powszechnej.

Opracowano na podstawie książki Andrzeja Piaseckiego, Wiek Burzy i Spokoju.