Przejdź do treści

Biurowiec Gdański Business Center z certyfikatem „Obiekt bez barier”

Biurowiec Gdański Business Center od dziś znajduje się w prestiżowej grupie  budynków, które zostały nagrodzone certyfikatem „Obiekt bez barier”. Wyróżnienie przyznaje Fundacja Integracja.

Gdański Business Center tworzą cztery budynki biurowe położone na warszawskim Muranowie w pobliżu Dworca Warszawa Gdańska. Swoje „cztery kąty” mają we wspomnianym kompleksie, takie marki, jak między innymi Coloplast, Allianz, KPMG, UBER czy BNP Paribas.

Nic zatem dziwnego, że zadbano o to by budowla była nowoczesna i przystosowana dla użytkowników o zróżnicowanych potrzebach. Teraz można powiedzieć,  że wysiłki się opłaciły i cały zespół może być dumny z otrzymanego certyfikatu.

W kompleksie kilka razy wizytowali audytorzy Fundacji Integracja, a zwieńczeniem ich odwiedzin stał się obszerny raport.

Audytorzy z uwagą przetestowali i sprawdzili wiele obszarów funkcjonowania kompleksu pod kątem ich adaptacji dla osób niepełnosprawnych, począwszy od zagospodarowania terenu i układu komunikacyjnego przed budynkiem, przez strefy wejść do budynków, wewnętrzne ciągi komunikacyjne – w tym dźwigi osobowe i klatki schodowe, aż po urządzenia i instalacje budynkowe, takie jak: kontrola dostępu, oświetlenie i instalacje elektryczne oraz systemy alarmowe. Audytorzy zweryfikowali także pomieszczenia dedykowane osobom z niepełnosprawnością, materiały wykończeniowe, nośniki informacji i urządzenia ułatwiające komunikację z osobami z niepełnosprawnością słuchu, ale też sposób zorganizowania ewakuacji osób z niepełnosprawnościami i procedury według których działa personel budynkowy – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.

Współpraca z Fundacją opierała się przede wszystkim na wczuciu się w sytuację obu stron procesu w dążeniu do wspólnego celu i koncentracji na potrzebach osób z niepełnosprawnościami.

Tym, co tworzy dostępność Gdańskiego Business Center jest jego położenie, ale też układ architektoniczny budynków, zewnętrzne ciągi komunikacyjne, rozwiązania techniczne jak również wysoka świadomość i otwarcie na drugiego człowieka zespołu zarządzającego nieruchomością. Te wszystkie wymienione czynniki zaowocowały i doprowadziły do sytuacji, w której Integracja przyznała temu kompleksowi biurowemu certyfikat „Obiekt bez barier”.

Wiele z wymagań było spełnionych już na początku procesu certyfikacji. Największe przedsięwzięcie stanowiło dostosowanie systemu windowego do potrzeb osób niedowidzących i niewidzących tj. dołożenie specjalnych przycisków na panelach w holach windowych, zapewnienie komunikatów głosowych i dostosowanie harmonogramu pracy wind, tak aby uwzględniał priorytet osób z niepełnosprawnością – tłumaczy Anna Piątek, Junior Asset Manager w Savills Investment Management.

– W kompleksie pojawiły się także dodatkowe oznaczenia poziome oraz mapy tyflograficzne, a recepcje wyposażone zostały w pętle indukcyjne oraz urządzenia umożliwiające łączność „na żywo” z tłumaczami języka migowego.

Na parkingu podziemnym stworzono nadprogramowe, dużo szersze miejsca dla osób z niepełnosprawnością, a domofony, jak również wyjścia i wejścia do garażu zostały odpowiednio dostosowane – wylicza Anna Piątek.

Również obsługa budynku przeszła odpowiednie szkolenia w zakresie używania zastosowanych instrumentów służących dostępności oraz komunikacji z ludźmi z niepełnosprawnościami przychodzącymi z zewnątrz.

Wszystkie zastosowane w procesie rozwiązania przyczyniły się do sukcesu Gdańskiego Business Center.Dzięki temu, bez wątpienia można go dziś uznać za obiekt przyjazny, komfortowy i bezpieczny dla osób z niepełnosprawnościami.

Certyfikat „Obiekt bez barier”  Integracja przyznaje budynkom architektonicznym, na przykład użyteczności publicznej, biurowym, handlowym, usługowym i mieszkalnym.

Certyfikat to dowód dostępności architektonicznej wskazanej budowli dla ludzi o problemach z poruszaniem się.Na chwilę obecną certyfikat otrzymało kilkaset obiektów architektonicznych , a wśród nich było Lotnisko Chopina, placówki banku PKO BP oraz Poczty Polskiej.

W 2018 r. Certyfikat „Obiekt bez barier został wpisany na listę akredytowanych standardów systemu certyfikacji WELL – najbardziej prestiżowego standardu dla nieruchomości komercyjnych. To pierwszy polski zbiór wytycznych dla architektów i projektantów budynków, który tam widnieje.

Dodaj komentarz