Przejdź do treści

Briefing prasowy projektu „Dobry Początek”

Logo projektu Dobry Początek

W najbliższy piątek, 28 maja 2021 r. o godzinie 11:00 Stowarzyszenie Na Tak zaprasza na konferencję prasową, której tematem będzie rozpoczęcie działań w ramach projektu: „Dobry początek. Samopomoc i samorzecznictwo opiekunów osób z niepełnosprawnością” (projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG).

W trakcie konferencji omówione zostaną założenia form wsparcia dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami, łączących pomoc wzajemną i self-adwokaturę. Spotkanie odbędzie się Centrum Usług i Doradztwa, które mieści się przy Seweryna Mielżyńskiego 27/29. Spotkanie potrwa około 30 minut.

Pełna informacja prasowa na temat projektu:

Stowarzyszenie Na Tak od ponad 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami na wszystkich etapach życia. Prowadzi placówki, udziela opieki, wspiera rehabilitacje i działa na rzecz pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami w Poznaniu. Projekt „Dobry początek…” Stowarzyszenia Na Tak dotyczy wsparcia i aktywizacji grupy zagrożonej wykluczeniem – ludzi sprawujących stałą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Polega na opracowaniu nieistniejącej dotąd w regionie formy wsparcia opiekunów, łączącej pomoc wzajemną i samorzecznictwo.

Kilka faktów o projekcie:

SamorzecznictwoSamopomc
Ruch obywatelski, zrzeszający między innymi osoby z niepełnosprawnościami propagujący: prawo do pełnego decydowania o swoim życiu, wypowiadanie się we własnym imieniu, wyrównywanie szans i przeciwdziałanie barierom. Działania samorzecznicze podejmowane są w celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu, zwiększania partycypacji osób w życiu obywatelskim.Pomoc wzajemna, we własnym zakresie. Bez oczekiwania na wsparcie instytucjonalne. Często poprzez dobrowolne zrzeszenie się grupy i udzielające swoim członkom pomocy

Projekt „Dobry początek. Samopomoc i samorzecznictwo opiekunów osób z niepełnosprawnością” realizowany jest od 1 lutego 2021 do 31 października 2022 r., na terenie Poznania.

W ramach projektu Stowarzyszenie Na Tak zainicjuje grupy samopomocowe rodziców/opiekunów, będzie prowadzić warsztaty/konsultacje ze specjalistami celem wypracowania działań samorzeczniczych związanych z wybranymi tematami z zakresu rodzicielstwa/opieki. Specjaliści współpracujący z rodzicami/opiekunami zostaną wytypowani na podstawie zgłaszanego zapotrzebowania (przeprowadzone zostaną ankiety) i obszarów wymagających objęcia wsparciem. Będą to np. eksperci zajmujący się prawem, psychologią i rehabilitacją społeczną. Stowarzyszenie Na Tak przeszkoli wolontariuszy (pierwsza pomoc, opieka nad dorosłym i dzieckiem z niepełnosprawnością), którzy będą wspierać projektowe działania. Stowarzyszenie zorganizuje również „Marsz na Tak” w przestrzeni publicznej Poznania. Wydarzenie promować będzie aktywne postawy środowiska oraz pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami.

W Powiecie Poznańskim żyje ponad 54 tys. osób z niepełnosprawnościami (dane z powiatowego rejestru z 2019 r.). Wśród nich dzieci do 16 r. ż. to 3323 osoby. Projekt adresowany jest do rodziców/opiekunów tej grupy. Stowarzyszenie Na Tak chce stymulować aktywne postawy, które mają pozytywny wpływ na jakość życia osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i otoczenia. Wynika to z zaobserwowanej  potrzeby wsparcia opiekunów w zakresie organizacji samopomocy i samorzecznictwa oraz w zdobywaniu wiedzy, narzędzi i poczucia sprawstwa.

Ze wsparcia w projekcie skorzystają rodzice/opiekunowie osób z niepełnosprawnościami – zostaną oni zaangażowani w działania grup samopomocowych. Grupy te przygotują działania samorzecznicze. Powstanie publikacja podsumowująca prace grup, broszura informacyjna i film.

Stowarzyszenie Na Tak ma zamiar doprowadzić do wzrostu zaangażowania liderów środowiska rodziców/opiekunów osób z niepełnosprawnościami, wzmocnienia ich pozycji, stymulowania samopomocy i samorzecznictwa. Rezultatem projektu będzie oddanie głosu jego odbiorcom – co wyrażone zostanie w sporządzonych wywiadach z liderami i innymi uczestnikami spotkań, warsztatach, działaniach samorzeczniczych. Wywiady przeprowadzone pod koniec projektu dotyczyć będą korzyści, których doświadczyli jego uczestnicy – w tym poczucia wzmocnienia grupy.

Ludzie w zespole:

Ewa Kowańska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Na Tak, rodzic, od lat aktywnie działa w obszarze samopomocy. Kontakt: e.kowanska@natak.pl  tel. 508 087 286

Jakub Kłeczek – koordynator projektu, pracownik Stowarzyszenia Na Tak. Kontakt: j.kleczek@natak.pl  tel. 665 860 760.

Alicja Dominiak – specjalistka do spraw komunikacji w projekcie „Dobry Początek”, trener pracy, edukatorka seksualna Kontakt: a.dominiak@natak.pl  tel. 665 860 760

Dorota Janczewska – kierownik Poradni Rozwojowej dla Dzieci i Młodzieży „Jaskółka”, psycholog. Kontakt: d.janczewska@natak.pl  tel. 609 699 272

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz