Przejdź do treści

Coraz donośniejszy głos OzN

Zdjęcie: dwóch wózkowiczów na pomoście

Autor: Martyna Sergiel

Głosy osób z niepełnosprawnościami, które domagają się uznania prawa do decydowania o samym sobie wybrzmiewają coraz donośniej – powiedział w środę zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Krzywoń. Niepełnosprawność coraz częściej jest postrzegana przez pryzmat różnorodności– tłumaczył.

Konferencja „Godność i duma osób z niepełnosprawnościami. Tożsamość, samorzecznictwo społeczne i polityczne” odbyła się w środę w stolicy. Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw ochrony zdrowia psychicznego Błażej Kmieciak zaznaczył, że zorganizowano ją w związku z miesiącem dumy osób z niepełnosprawnościami, który obchodzony jest w lipcu.

Rzecznik Praw Obywatelskich dołącza do tego wydarzenia, do tej ważnej misji społecznej (…). Mamy pełne prawo doświadczać dumy, przeżywać i mamy prawo, by nam towarzyszyła każdego dnia – zaznaczył.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Krzywoń zaakcentował, że ważna jest zmiana narracji dotyczącej niepełnosprawności.

Dzisiaj niepełnosprawność coraz częściej jest postrzegana przez pryzmat różnorodności, a nie braku. Coraz mocniej wybrzmiewają głosy osób z niepełnosprawnościami (…), które domagają się uznania pełnej podmiotowości, prawa do samostanowienia, prawa do decydowania o sobie – mówił na łamach www.niepelnosprawni.pl zastępca RPO.

Zaznaczył on w artykule opublikowanym na łamach www.niepelnosprawni.pl że duma z niepełnosprawności nie jest wyrazem ignorowania wyzwań, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami, ale jest świadomym działaniem odzyskiwania pełnej sprawczości i widoczności.

-Tak, jak chcemy postrzegać kwestię dumy z niepełnosprawności, to pełna afirmacja związana z poczuciem własnej wartości, odrzucenie dyskryminujących stereotypów i dążenie do odzyskiwania sprawczości – wypowiedział się Adam Krzywoń.

Podkreślił on, że osoby z niepełnosprawnościami borykają się codziennie z problemami, które są wynikiem niedostosowanego do ich potrzeb otoczenia oraz barier, które mają charakter społeczny i prawny. Przypomniał, że biuro RPO podjęło szereg działań między innymi na rzecz poprawy dostępności lokali wyborczych.

Od dłuższego czasu prowadzimy kontrole lokali wyborczych z punktu widzenia potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy okazji wyborów prezydenckich odbyły się takie kontrole (…). Udało nam się skontrolować wiele lokali wyborczych iniestetysą jeszcze pewne niedociągnięcia – zauważa ekspert na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl.

Podkreślił on również, że istotną rolę w pracy biura RPO odgrywa Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Zaznaczył, że wszystkie formy wsparcia muszą być dostosowane do konkretnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przypomniał projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji, który kładzie akcent na respektowanie rzeczywistej woli osób z niepełnosprawnościami.

Mamy pewność, że to jest kierunek działania, w którym chcemy pójść. RPO przedstawiał uwagi do projektu ustawy i cały czas mamy nadzieję, że uda się ten projekt doprowadzić do finiszu – mówił.

W opinii Adama Krzywonia kluczowym aspektem poszanowania godności i niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami jest kwestia asystencji osobistej.

Nie mam wątpliwości, że asystencja powinna zapewniać niezależne życie i funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, nie ograniczając tego tylko do kwestii zawodowych – twierdzi zastępca Rzecznika.

Ważnym elementem walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami jest podnoszenie świadomości. Adam Krzywoń przekazał, że biuro RPO organizuje wspólnie z PFRON warsztaty, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością korzystanie w pełni ze swoich praw i reagowanie na ich łamanie.

Opracowano na podstawie: https://niepelnosprawni.pl/informacje/zastepca-rpo-osoby-z-niepelnosprawnosciami-domagaja-sie-prawa-do-decydowania-o-samym-sobie.

Dodaj komentarz