Przejdź do treści

Dostępność Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan

Korzystając z wczorajszej pięknej pogody udałam się spacerem na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Jak to jest z tą jego dostępnością dla osób niepełnosprawnych?

Pierwsze, o czym chcę napisać, to oczywiście samo wejście. Bez fajerwerków, ale poprawne. Da się przejechać wózkiem, czy skuterkiem.

Zdjęcie: wejście na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Podłoże cmentarza jest piaskowe, jednakże ubite, stabilne. Wózek raczej nie powinien mieć problemu z pokonywaniem cmentarnych alejek.

Zdjęcie: podłoże na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Na cmentarzu występuje bardzo dużo podjazdów, które mogą stawać się trochę problematyczne.

Zdjęcie: wzniesienie na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

A teraz chyba najgorsza część cmentarza, o której chcę wspomnieć, mianowicie – schody. Dużo i bez podjazdów. Zresztą ich budowa sprawia, że nie są najłatwiejsze do pokonania, nawet dla osób nie poruszających się na wózkach.

Zdjęcie: schody na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Na cmentarzu są ławeczki, na których można odpocząć, jednakże nie ma toalety – żadnej. Dodatkowo, w bardziej głębokie zakamarki cmentarza, osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, nie może zapuścić się sama – przez wąskie ścieżki, kiepskie podłoże i liczne podjazdy samodzielne zwiedzanie staje się niemożliwe. W pobliżu cmentarza znajduje się sporo miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Okolica bogata jest w inne zabytki.

Jeśli chodzi o dostępność strony internetowej, cóż… Dostępności nie ma, tak samo jak i strony. Informacje o Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan można czerpać jedynie z innych stron.

Podsumowując – nie jest źle, ale dobrze też nie. Osoby zarządzające cmentarzem powinny zastanowić się nad opcją stworzenia chociaż jednej toalety, no i te schody… Dobrym pomysłem byłoby też założenie strony internetowej z, na przykład, wirtualnym spacerem.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz