Przejdź do treści

Dostępność Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

W czasach studiów historycznych na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu fascynował mnie proces w wyniku którego powstała Polska. Epoka księcia Mieszka Pierwszego i jego syna Bolesława Chrobrego należała do moich ulubionych. Z zapartym tchem czytałem takie książki jak: „Mieszko I” Jerzego Strzelczyka i „Bolesław Chrobry Wielki” Stanisława Zakrzewskiego. Na studiach często odwiedzałem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Sentyment do tego miejsca pozostał mi do dziś – placówkę tę staram się odwiedzić przynajmniej raz w roku. Nigdy, aż do ostatniej niedzieli nie zastanawiałem się nad dostępnością Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami.

W miniony weekend szczegółowo zbadałem dostępność Muzeum Początków Państwa Polskiego dla osób z niepełnosprawnościami. Placówka mieści się przy ulicy Kostrzewskiego 1  w Gnieźnie. Do Muzeum najlepiej jest przyjechać z Poznania samochodem. Naprzeciw muzealnego gmachu zbudowano bezpłatny parking miejski. Znajdują się na nim oznakowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Z parkingu można wózkiem inwalidzkim bez problemu dotrzeć do Muzeum.

Główne wejście do omawianej placówki zlokalizowane jest przy ulicy Kostrzewskiego. Jest ono w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych, gdyż do Muzeum wchodzi się z poziomu gruntu.  Drzwi otwierają się automatycznie. Po przekroczeniu drzwi do budynku turysta w holu bez problemu dostrzeże kasę biletową. W niej można uzyskać wszystkie informacje i niezbędną  pomoc. Brak tłumacza języka migowego powoduje to, że osoby  głuche i słabosłyszące z obsługą muzeum porozumiewać się muszą  pisząc. Toaleta w Muzeum Początków Państwa Polskiego od kilku lat jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Wózkowicze mogą zwiedzić bez problemu całą przestrzeń wystawową. Trasa, którą muszą pokonać osoby na wózkach, by zwiedzić Muzeum niewiele różni się od trasy dla osób w pełni sprawnych i to tylko ze względu na to, że wózkowicze muszą skorzystać z windy. Dźwig osobowy jest szeroki i przestronny.  Całą muzealną ekspozycję, jak i  wyświetlane w trakcie jej zwiedzania filmy opatrzono  napisami, co jest ważnym udogodnieniem dla osób niesłyszących. Osoby niewidome i niedowidzące mogą wejść na teren placówki z psem asystującym. W salach Muzeum dostępne są opisy przedstawiające eksponaty wykonane w alfabecie Braille’a.

Osoby z niepełnosprawnościami  mają prawo do kupienia biletu ulgowego. W każdą niedzielę wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Duże grupy wózkowiczów proszone są o wcześniejszą informację dotyczącą zamiaru wizyty w Muzeum. Można ją zgłosić pisząc e-mail na adres: rezerwacje@muzeumgniezno.pl.

Strona internetowa Muzeum jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Można na niej stosunkowo łatwo zmienić kontrast i wielkość czcionek korzystając z rzucających się w oczy przycisków. Moim zdaniem biały kolor liter w menu głównym nie został dobrze wybrany. Czcionki te są naprawdę dobrze widoczne dopiero po powiększeniu. Gdyby miały bardziej jaskrawy kolor, bardziej skontrastowany ze zmieniającym się tłem, byłyby lepiej widoczne.

Dostępność Muzeum Początków Państwa Polskiego dla osób niepełnosprawnych w skali od 1 do 5 oceniam na 4. Jest to miejsce przyjazne dla ludzi o ograniczonej sprawności, jednakże szkoda, że w Muzeum nie zatrudniono tłumacza języka migowego.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz