Przejdź do treści

Dostępność Osiedlowego Domu Kultury „Pod Lipami”

Zdjęcie - wejście do Osiedlowego Domu Kultury „Pod Lipami”

13 grudnia 2021 roku miałam okazję wybrać się do Osiedlowego Domu Kultury „Pod Lipami” w Poznaniu, by sprawdzić jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Osiedlowy Dom Kultury „Pod Lipami” znajduje się na Osiedlu Pod Lipami 108a. Od momentu otwarcia, które miało miejsce 23 września 1973 roku placówka ta cieszy się popularnością wśród mieszkańców miasta. Przez 48 lat istnienia ośrodka odwiedziło go wielu znakomitych przedstawicieli polskiego świata artystycznego takich jak: Andrzej Sikorowski, Hanna Banaszak, Artur Andrus, Grzegorz Turnau, Wiesław Komasa, Andrzej Poniedzielski, Krzysztof Daukszewicz, Ewa Rutkowska, Mariusz Lubomski, zespoły Raz Dwa Trzy i Maanam, oraz kabarety Tey i Ani Mru Mru. Na co dzień placówka dysponuje bogatą ofertą różnorodnych zajęć. Oferuje warsztaty plastyczne dla dzieci a także zajęcia z tai chi, nordic walking, jogi, gimnastyki usprawniającej, kurs komputerowy oraz warsztaty dziewiarskie dla młodzieży i dorosłych. Osiedlowy Dom kultury „Pod Lipami” zachęca do aktywności także seniorów, oferując im spotkania poetyckie z cyklu „Salon poezji Pod Lipami”, spotkania taneczne pod nazwą „Fajfy z Radiem Pogoda” czy „Wieczorek przy gramofonie”. W placówce stale odbywają się też liczne imprezy okolicznościowe.

Dom kultury „Pod Lipami” posiada przestronne sale, w których odbywają się zajęcia i imprezy. A jak jest z dostępnością ośrodka dla osób niepełnosprawnych? Podłoże przed wejściem do Domu Kultury jest równe, w budynku nie ma też progów. Budynek dysponuje także windą, dzięki czemu wózkowicze mogą poruszać się swobodnie.

Dostępna jest także toaleta dla osób niepełnosprawnych, która jednak w momencie odwiedzenia przeze mnie Domu była nieczynna. Przy schodach prowadzących na wyższe piętra poręcze znajdują się tylko po jednej stronie, wobec czego osoby cierpiące na dysfunkcje narządów ruchu zmuszone są do korzystania z windy. Problemy napotkają też osoby niewidome i słabowidzące,a także niedosłyszące. Placówka nie dysponuje bowiem pętlami indukcyjnymi, na schodach brak oznaczeń kontrastowych a oznaczenia w alfabecie Braille’a spotkać można jedynie w windzie.

By Osiedlowy Dom Kultury służył wszystkim poznaniakom, powinien zostać położony większy nacisk na udogodnienia dla osób z każdym rodzajem niepełnosprawności.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz