Przejdź do treści

Dostępność poznańskiego Punktu Profilaktyki Intymnej

W poznańskim Punkcie Profilaktyki Intymnej odbywają się konsultacje i porady lekarskie odnoszące się do chorób miejsc intymnych i ich higieny oraz antykoncepcji.

Dzięki placówce poznaniacy mają zapewnioną doraźną pomoc medyczną w wypadku urazów lub stanów zapalnych narządów rodnych. Punkt Profilaktyki Intymnej oferuje również dostępność do badań USG, mammografii oraz skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. W miejscu tym odbywają się także badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Postanowiłem sprawdzić dostępność Punktu Profilaktyki Intymnej dla osób z niepełnosprawnościami. Punkt ma swoją siedzibę na terenie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych przy Alei Solidarności. Placówka jest czynna 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Punkt Profilaktyki Intymnej jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Przed budynkiem znajduje się kilka oznakowanych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnych. Przy drzwiach głównych umiejscowiono podjazd z poręczami po obu stronach. Poręcze te znajdują się na dwóch wysokościach, po to by wygodnie można było z nich korzystać. Drzwi do placówki otwierają się automatycznie. Korytarz, który trzeba pokonać by dostać się do windy nie ma przeszkód komunikacyjnych. Punkt umiejscowiono na pierwszym piętrze Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. W dźwigu osobowym usłyszeć można komunikaty głosowe. Widna ma wypukłe cyfry oznaczające pietra. Znajdują się w niej również oznaczenia w alfabecie Braille’a. Ciąg komunikacyjny na pierwszym piętrze ma charakter bezprogowy, jest on jak najbardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na korytarzu umiejscowiono tabliczki, które kierują pacjentów do Punktu Profilaktyki Intymnej. Drzwi są szerokie a znajdujące się na na nich oznaczenia wystarczająco czytelne. W recepcji cześć blatów została umyślnie obniżona. Umożliwia to osobom korzystającym z wózków inwalidzkich dobry kontakt z obsługą. W trakcie procesu telefonicznej rejestracji osoba z obsługi, dopytuje, czy rozmówca jest osobą z niepełnosprawnościami. Daje to możliwość skierowanie takiego pacjenta do dostępnego gabinetu. Umożliwia to również umówienie wizyty tłumacza języka migowego. Poradnia ma w planach uruchomienie dyżurnego tłumacza Polskiego Języka Migowego on line. W jednym z gabinetów znajduje się automatycznie obniżany fotel do badań. Wyposażono go w poręcze i wsparcia, co pozwala na badanie osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu. W drugim gabinecie umożliwia to kozetka medyczna z regulacją wysokości. Gabinety są duże. Umożliwia to manewrowanie wózkowiczom. Toaleta jest również dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Sedes jak i bidet wyposażono we wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Istnieje także możliwość swobodnego skorzystania z umywalki.

Strona internetowa placówki jest przejrzysta i zawiera udogodnienia dostępnościowe wynikające ze standardów WCAG 2.0.

By umówić się na wizytę najlepiej jest zadzwonić pod numer 61 647 77 25.

Dostępność poznańskiego Punktu Profilaktyki Intymnej oceniam w skali od 1 do 5 na 5. Jest to przykład placówki medycznej znakomicie dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonej sprawności.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz