Przejdź do treści

Dostępność szansą na inkluzję społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych

Logo konferencji dostępność szansą na inkluzję społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych

My, Wolontariusze to duża i bardzo różnorodna społeczność – według GUS (dane z I kwartału 2022) ponad 28% osób w wieku 15-89 lat angażowało się w wolontariat. Jesteśmy w szkołach, szpitalach, ośrodkach świadczących pomoc i wsparcie.

W organizacjach samorządowych to wolontariusze uczestniczą bezpośrednio w działaniach, wspierają. Wiele projektów nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania wolontariuszy – ich umiejętności, empatii, zrozumienia misji.

W Fundacji Im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ Wolontariusze działają od samego początku. W ogromnej większości naszych działań obecność Wolontariuszy jest niezbędna – od wsparcia na zajęciach sportowych i arteterapeutycznych po aktywność akcyjną.  Dzięki wsparciu Wolontariuszy osoby z niepełnosprawnościami ale również inne osoby o specjalnych potrzebach mogą pełniej korzystać z życia, staje się ono nieco bardziej dostępne.

Każdego dnia wiele/ wielu z nas doświadcza czym jest brak dostępności. Tej codziennej – architektonicznej, komunikacyjnej, kulturowej, cyfrowej czy mentalnej. To brak dostępnej szkoły, kina czy autobusu. Aby świat wokół był dostępny konieczne są konkretne działania, zmiany nie dzieją się same.  Dla Fundacji PODAJ DALEJ dostępność jest jednym z głównych priorytetów. Dostępność mieszkań ale i instytucji publicznych, lokali wyborczych czy gabinetów ginekologicznych.

`03 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – w związku z tym dniem odbyła się bardzo interesująca Konferencja „Dostępność szansą na inkluzję społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych”. „Dostępność to klucz do pełnego udziału osób z niepełnosprawnościami we wszystkich aspektach życia” – fragment jednego

z wystąpień w pełni określa tematy tej konferencji, Konferencja {w trybie stacjonarnym

i online) odbyła się w Collegium Aegidianum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.   Organizatorzy : Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) – Prezes Zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje rozwiązania prawne i organizacyjne, tworzące warunki dla rozwijania dostępności (Program Dostępność Plus –zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach).

Prelegentami byli utytułowani, uznani specjaliści w zakresie dostępności.

Prelegenci poruszali temat dostępności ujmowany z różnych perspektyw. Dla wszystkich punktem odniesienia była Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.  Była to Konferencja podczas których omawiano realizowane programy, takie jak Dostępność Plus czy Kultura bez barier ale też konkretne przykłady braku dostępności.

Obszary w których można rozpatrywać dostępność to: czucie, widzenie, zrozumienie, słyszenie i poruszanie się. Wciąż jest wiele absurdów wynikających często z braku empatii i zrozumienia.  Osoby niesłyszące i słabosłyszące maja wciąż problemy z załatwianiem spraw urzędowych – nie zawsze mają zapewnioną obsługę tłumacza Polskiego Języka Migowego. Oczekuje się, że skontaktują się w swoich sprawach telefonicznie. Dla środowisk osób niesłyszących i niewidomych stygmatyzujące jest organizowanie wyłącznie dla nich pokazów filmów z audiodeskrypcją.  Osoby poruszającą się na wózku napotykają na przeszkody w postaci postawionych na szczycie podjazdu donic, źle oznakowanych miejsc, klasyką (nie) dostępności są toalety służące jako pomieszczenie gospodarcze. Osoby niewidome napotykają niekiedy problemy wynikające z braku opisów, niedostępnością stron internetowych czy niedostosowaną przestrzenią miejską – brakiem sygnalizacji dźwiękowej.

Codzienność pokazuje na jakie problemy napotykają osoby z niepełnosprawnością intelektualną, spektrum autyzmu i problemami zdrowia psychicznego – brak dostępnych treści, piktogramów czy wsparcia w załatwianiu spraw w urzędach. W przypadku każdej z niepełnosprawności, w tym intelektualnej

Aktywność społeczna, zawodowa jest ściśle powiązana z dostępnością. Dzięki projektom PFRON, Ministerstwom, organizacjom pozarządowym Instytucje stają się coraz bardziej dostępne, dostępny transport powoduje, że możliwe staje się dotarcie do pracy czy placówek kultury. Wsparcie w zakresie aktywności obejmuje zarówno osobę o szczególnych potrzebach, pracodawcę jak i możliwość zatrudnienia wspomaganego. Ustawa o dostępności nakłada na samorządy określone założenia dostępności dlatego tak ważne jest by reagować gdy tej dostępności brak – skarga do Prezesa PFRON. Osoby z niepełnosprawnościami chętniej podróżują, wiele miejsc – w tym parki krajobrazowe znacznie poszerzyły swoja ofertę dla osób ze szczególnymi potrzebami. Korzystanie z funduszy europejskich przyspiesza proces dostępności. Założenia Europejskiego Aktu o Dostępności mają przyczynić się do usuwania barier dla swobodnego przepływu dostępnych produktów i usług.

Zmiany, zmiany, zmiany – życzmy sobie by były one odpowiedzią na nasze potrzeby. Dostępność to wartość dla każdego z nas!

Dodaj komentarz