Przejdź do treści

Dostępność Urzędu Miasta w Gnieźnie dla osób o ograniczonej sprawności

W trakcie mej ostatniej wizyty w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zakończyłem zwiedzanie wcześniej niż planowałem. Z tego powodu postanowiłem zbadać dostępność Urzędu Miasta w Gnieźnie dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek znajduje się przy ulicy Lecha 6. W jego pobliżu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku prowadzą trzy wejścia. Dwa z nich są niedostępne dla wózkowiczów ze względu na schody. Jedynie wejście B od ulicy Lecha jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przy schodach zamontowano windę dla wózków. Wnętrze budynku tylko na parterze jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Toaleta dla osób o ograniczonej sprawności znajduje się na parterze, naprzeciwko klatki schodowej. W Urzędzie nie zainstalowano windy. W placówce brakuje również napisów w alfabecie brajla, pętli indukcyjnych i oznaczeń kontrastowych. Jak dowiedziałem się od urzędników do budynku osoby niewidome mogą wejść z psem asystującym. W budynku można skorzystać z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego.

W skali od 1 do 5 dostępność Urzędu Miasta w Gnieźnie oceniam na trzy z minusem. Niewątpliwie nie jest to miejsce zbyt przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz