Przejdź do treści

Dostępność Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald dla osób niepełnosprawnych

W ramach realizowanego przez naszą Redakcję projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego badamy między innymi dostępność budynków użyteczności publicznej dla osób z ograniczeniami sprawności. W pisanych do projektu artykułach opisałem dostępność dla osób z niepełnosprawnościami takich miejsc jak poznańska katedra czy Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. W miniony poniedziałek wziąłem pod kontem dostępności „pod lupę” Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald mający swoją siedzibę przy ulicy Smoluchowskiego 1 w  Poznaniu.

Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami  znajduje się bezpośrednio przed głównym wejściem do budynku i jest dobrze oznakowane. Budynek Urzędu posiada dwa wejścia. Wejście boczne jest nie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wchodząc nim trzeba pokonać schody. Nie ma przy nim pochylni dla wózkowiczów. Główne wejście do wnętrza tej placówki pozbawione jest schodów. Do budynku wchodzi się z poziomu ulicy i od razu trafia się na wejście prowadzące do Sali Obsługi. Na Sali tej interesanci mogą załatwić wszystkie najważniejsze sprawy, które każdy z nas musi załatwić w Urzędzie Skarbowym. Jak wiadomo chodzi tu zwłaszcza o złożenie sprawozdania dotyczącego Podatku Osobowego od Osób Fizycznych i ewentualne złożenie jego korekty. Na Salę Obsługi prowadzą schody obok których znajduje się pochylnia dostosowana  do potrzeb osób z  niepełnosprawnościami. Myślę, że w miarę bezproblemowo skorzystają z niej osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. W Sali Obsługi znajduje się wejście prowadzące bezpośrednio do pozostałej części Urzędu. By je pokonać trzeba sforsować schody. Poza Salą Obsługi budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Brakuje zwłaszcza pochylni, platform i komunikatów z informacjami głosowymi. W uzasadnionych przypadkach klienci Urzędu mają możliwość wejścia na teren placówki z psem asystującym. W urzędzie brakuje tłumaczy ważnych dla osób komunikujących się w alternatywny sposób na miejscu i formie online. Chcąc skorzystać z ich usług osoba komunikująca się przy pomocy PJM, SKOGN czy SJM musi to zgłosić korzystając z formularza, który dostępny jest tutaj.

Strona internetowa Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Do najważniejszych uchybień należą z pewnością to, że dokumenty, które opublikowano na stronie Urzędu są niedostępne dla pewnych grup osób z niepełnosprawnościami,  niektóre elementy strony są zbyt mało skontrastowane oraz to, że część zdjęć i grafik w internetowym serwisie Urzędu nie ma opisów alternatywnych.

Podsumowując wypada zauważyć, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald jest miejscem umiarkowanie dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W skali od jeden do pięciu oceniłbym dostępność tej palcówki na trzy.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz