Przejdź do treści

Dziś 19. maja! – Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit

Plakat informacyjny Wordl IBD Day

Okazuje się, że choroby jelit wcale nie są… nudne. To poważny problem, o czym przypomina dzisiejszy dzień.

Pisząc nazwą oryginalną, World IBD Day został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację European Federation of Crohn’s&Ulcerative Colitis Associations w 2010 roku. Organizacja ta zrzesza stowarzyszenia pacjentów z trzydziestu dziewięciu krajów, w tym polskie Towarzystwo „J-elita”. Z badań wynika, że na nieswoiste zapalenia jelit, to jest zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, choruje około 3,4 miliona osób w całej Europie, w tym około 60 tysięcy Polaków.

Badania pokazują także, że choroby jelit dotykają głownie osoby w wieku produkcyjnym. Wiele z nich boi się, że nie znajdzie przez chorobę pracy lub ją utraci. Stąd właśnie Agnieszka Gołębiewska, prezes towarzystwa „J-elita”, mówi:

– Chcemy pokazać, że dzięki odpowiedniej organizacji w miejscu zatrudnienia, lepszemu zrozumieniu natury choroby i wspierającemu środowisku, pacjenci z nieswoistymi zapaleniami jelit mogą pracować i są świetnymi pracownikami. Wystarczy im tylko stworzyć możliwości, na przykład pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, czy ułatwić dostęp do toalety.

Aktywność zawodowa opłaca się zarówno pacjentom, jak i pracodawcom oraz państwu. Badania wskazują, że praca ma pozytywny wpływ na samopoczucie chorych. Pracodawcy z kolei mogą znaleźć w chorych osobach bardzo dobrych pracowników, zaś państwo oszczędza na wydatkach socjalnych.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit, z racji na pandemię, przeniósł się do Internetu. Chorzy w sieci mogą dzielić się swoimi historiami, na przykład dotyczącymi życia zawodowego. Międzynarodowa barwa tych zaburzeń to fiolet, dlatego właśnie obiekty na całym świecie, w tym miedzy innymi Filharmonia w Szczecinie, zostaną podświetlone na ten kolor.

Nieswoiste Zapalenia Jelit objawiają się:

  • silnymi bólami brzucha
  • biegunkami
  • przewlekłym zmęczeniem
  • utratą masy ciała.

Te przewlekłe zapalenia wiążą się z częstymi wizytami w szpitalu, a nawet z operacją usunięcia fragmentu lub całego jelita.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz