Przejdź do treści

Dziś Dzień Ojca

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Poznajmy historię tego święta i związane z nim tradycje!

Tata  to jedna z najważniejszych osób w naszym życiu. Jest często pierwszym bohaterem syna i pierwszą miłością córki. Z tatą w dzieciństwie mogliśmy wybrać się na lody czy do kina. W dorosłym życiu służy nam on radą w ważnych dla nas sprawach. W dniu dzisiejszym nasi tatusiowie mają swoje święto.  Jaka jest historia Dnia Ojca? Jak świętuje się go w Polsce i na świecie?

Tradycja obchodów Dnia Ojca jest relatywnie młoda. Liczy sobie zaledwie 113 lat. Sonora Louise Smart Dodd z miasteczka  Spokane w Stanach Zjednoczonych dowiedziawszy się o ustanowieniu kilka lat wcześniej Dnia Matki zaproponowała, by analogiczne święto obchodzili także ojcowie. Chciała w ten sposób uhonorować zaangażowanie wszystkich ojców w opiekę nad rodziną. Przede wszystkim  zaś pragnęła docenić trud własnego taty. William Smart był weteranem wojny secesyjnej. Po śmierci żony borykał się z samotnym wychowywaniem sześciorga pociech. Pierwsze  w historii obchody Dnia Ojca odbyły się w Spokane 19 czerwca 1910 roku. Początkowo miały charakter lokalny.  Z czasem Dzień Taty zaczęto obchodzić w całym kraju. W roku 1972 prezydent Richard Nixon ustanowił Dzień Ojca świętem ogólnopaństwowym. Obecnie Dzień Taty Amerykanie rokrocznie celebrują w trzecią  niedzielę czerwca. Z biegiem lat zwyczaj ten  dotarł do innych krajów.

W Polsce tatusiowie świętują od 58 lat.  Na pomysł, by wzorem innych krajów  celebrować dzień poświęcony ojcom wpadł w czerwcu 1965 roku Konrad Turowski, dziennikarz łódzkiej gazety  codziennej „Express Ilustrowany”. Inicjatywę poparł słynny poeta Jan Izydor Sztaudynger, któremu redaktor przedstawił pomysł. Koncepcji przyklasnęła także Aleksandra Buchta działająca w Zarządzie Łódzkim Ligi Kobiet. Argumentowała, iż  święto to pomoże zaznaczyć rolę ojca w życiu rodzinnym i jego odpowiedzialność za ukształtowanie potomstwa. Do redakcji „Ekspressu Ilustrowanego” napływały propozycje  ustanowienia daty dedykowanego ojcom dnia. Ostatecznie Sztaudynger zaproponował datę 23 czerwca. Wybór uzasadnił  w napisanej przez jego córkę, profesor Annę Sztaudynger- Kalisiewicz książce „Chwalipięta, czyli rozmowy z tatą” tymi oto słowami:

Jest to plus minus najkrótsza noc w roku, ojciec ma labę, więc największe święto(…)

Jednakże zdaniem  syna poety, profesora Jana Jacka Sztaudyngera,  najważniejszy  powodem wyboru na obchody Dnia Ojca daty 23 czerwca był fakt, iż przypada wtedy wigilia imienin poety. Te Jan Izydor Sztaudynger świętował 24 czerwca. Inauguracja pierwszego  Dnia Ojca odbyła się 23 czerwca 1965 roku. Wkrótce ten świąteczny dzień na  stałe wpisał się w polską tradycję.

W naszym kraju Dzień Ojca zbiega się z końcem roku szkolnego i początkiem wakacji.  W innych częściach globu celebrowany jest jednak w różnych terminach. Niekiedy jest świętem ruchomym. Kiedy ojcowie z innych krajów obchodzą swoje święto?  W pierwszą niedzielę czerwca świętują litewscy tatusiowie. Tydzień później okazję do świętowania mają Austriacy. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych trzecia niedziela czerwca dedykowana jest ojcom na Ukrainie, w Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Turcji. Niemcy świętują w Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, to jest 40 dni po  Niedzieli Wielkanocnej. W większości krajów Skandynawii Dzień Ojca celebrowany jest w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania-w kraju Andersena ojcowie celebrują swój dzień 5 czerwca.  Na Półwyspie Iberyjskim Dzień Taty obchodzony jest 19 marca, w uroczystość świętego Józefa-ziemskiego opiekuna Chrystusa. Tatusiowie z Tajlandii natomiast swój dzień mają 5 grudnia.

Polskie dzieci wręczają ojcom w dniu ich święta laurki i prezenty. W przedszkolach oraz klasach nauczania początkowego szkół podstawowych organizuje się  z tej okazji okolicznościowe imprezy. Uroczystości odbywają się wówczas często zarówno z okazji Dnia Ojca, jak i Dnia Matki.

A jak swój dzień obchodzą tatusiowie w innych częściach globu? Okazuje się, że zwyczaje pielęgnowane z okazji Dnia Ojca w innych państwach są bardzo ciekawe. We Francji Święto Taty jest pretekstem do świętowania w restauracji. W Rosji na cześć ojców organizowane są parady wojskowe.  W  Niemczech Dzień Ojca jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tatusiowie bawią się  wówczas w męskim gronie w ogródkach piwnych, jeżdżą piwnymi rowerami lub pchają wypełnione piwem wózki. Dzieciaki z Tajlandii ofiarują swoim rodzicielom uważane za męskie  kwiaty Canna. Rośliny te mają chronić obdarowanych przed złem. W Meksyku swój dzień ojcowie czczą na sportowo- organizowany jest tam bieg Carrera del Día del Padre, w którym uczestniczą tatusiowie wraz ze swoimi dziećmi. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych- dzieci wraz z ojcami uprawiają różne sporty, ponadto w tym szczególnym dniu organizuje się grilla. Okazuje się, iż  upieczone na grillu jedzenie jest domeną nie tylko Amerykanów. Brazylijczycy w Dniu Ojca organizują uczty, podczas których serwowane są grillowane przysmaki. W RPA Dzień ojca celebruje się piknikiem oraz wyjściem z tatą na ryby spożywane następnie podczas kolacji. Japońskie dzieci wręczają swojemu tacie własnoręcznie zrobioną szklankę do piwa lub pudełko cukierków. Ponadto kultywowana jest w tym dniu tradycja spożywania posiłku z krewetek lub kraba. Mniejsi i więksi Finowie przygotowują dla swoich ojców samodzielnie zrobione prezenty oraz przynoszą im śniadanie do łóżka. W wielu krajach popularna jest legenda o Ojcu – Szkielecie biegnącym przez las i krzyczącym, że diabeł porwał jego syna.  W poszczególnych krajach w Święto Taty  nawiązuje  się do niej w nieco inny sposób. W Norwegii o północy mężczyźni biegają ulicami przedstawiając scenkę z tej ludowej opowieści. Podobne scenki odtwarzają na cmentarzach kanadyjscy mężczyźni. Dzieci z Urugwaju figurkę Ojca – Szkieleta wieszają na drzwiach domów, a w Szkocji szkielet wykonany  z masy papierowej palony jest w ognisku. W Australii w Dniu Ojca przyznawana jest nagroda Ojca Roku. Wyróżnienie otrzymuje ojciec odznaczający  się  zasługami na rzecz społeczności lub inspirujący innych swoją postawą.

Jak widać, na świecie Dzień Ojca świętuje się w różnych dniach i na rozmaite sposoby. Należy jednak pamiętać, że święto to jest równie ważne, jak nieco popularniejszy Dzień Matki. Przypomina o codziennym trudzie, jaki zadają sobie ojcowie wychowując swoje dzieci.

Wszystkim Tatusiom z okazji ich święta redakcja Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych PION.pl  składa najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia w życiu rodzinnym i radości z rodzicielstwa.

Opracowano na podstawie:  Skąd się wziął Dzień Ojca? Jak i kiedy jest obchodzony w Polsce i na świecie? Dzień Ojca na świecie. Niektóre tradycje potrafią rozbawić, ale i zaskoczyć – Bryk.pl

Kto stoi za Dniem Taty? Obchodzimy go w Polsce od 50 lat Kto stoi za Dniem Taty? Obchodzimy go w Polsce od 50 lat | Express Ilustrowany

Dziś Dzień Ojca. Jaka jest historia tego święta? Dziś Dzień Ojca – historia święta, od kiedy go obchodzimy – Wprost

Dodaj komentarz