Przejdź do treści

Bezpieczny senior, czyli: jak nie paść ofiarą oszustów!

Zdjęcie, policyjny radiowóz oraz czapka

Jak nie paść ofiarą oszustów? Jakie są najczęstsze sposoby działania złodziei i dlaczego warto zachować czujność?

Tego dowiedzą się uczestnicy organizowanej przez policję konferencji „Bezpieczny senior”, która odbędzie się 17 kwietnia. Udział w niej jest bezpłatny, ale należy się zarejestrować.

Wykłady wygłoszą specjaliści z różnych instytucji, a także aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu, którzy odegrają przedstawienie obrazujące ścieżkę działania oszustów.

Policjanci podkreślają, że temat jest bardzo poważny, bo seniorzy wciąż pozostają na celowniku działania przestępców. W ostatnich dniach oszczędności życia stracił między innymi82-letni mieszkaniec Kórnika. Oszuści wyłudzili od niego metodą na policjanta 60 tys. zł.

Mimo szeroko zakrojonych działań mundurowych i wielu kampanii społecznych uczulających na tego typu procedery seniorzy cały czas pozostają w polu zainteresowania złodziei. Policjanci z poznańskiej komendy apelują do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi, a oszustom podającym się za policjanta, pracownika poczty czy banku nie przekazywali żadnych kwot finansowych. Nieuczciwe osoby bazują na dobroczynności oraz chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Działając bezwzględnie, zabierają osobom starszym wszystkie oszczędności życia– podkreślił sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji.

Dodał przy tym, że niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, pracowników placówek pocztowych, banków, adwokatów czy dawno niekontaktujących się z nami członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką – wystarczy przestrzegać paru reguł.

Należy pamiętać, że policjant nigdy nie dzwoni z informacją o prowadzonym dochodzeniu i absolutnie nigdy nie prosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, co do danych osoby telefonującej czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, sprawdźmy to.

Zgłaszajmy takie sytuacje służbom, konsultujmy z rodziną. Nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych osobom, których tożsamość jest niewiarygodna – przypomniał.

Mundurowi apelują także do osób młodych, aby rozmawiali z rodzicami i dziadkami o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich dobre serca.

Powiedzmy im, jak zachować się w okolicznościach, gdy zadzwoni do nich obca osoba. Zwróćmy uwagę na zagrożenie również osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają sami. Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112– stwierdził sierżant Paterski.

Konferencja „Bezpieczny Senior” odbędzie się 17 kwietnia w godz. 10:00-14:00 w Sali Wykładowej Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 2. Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem tel.: 786 936 025.

Dodaj komentarz